Ги нарекуваат пријателите на Путин, многу се блиски на рускиот претседател, имаат богатство од 25 милјарди долари: Лондон им воведе санкции за да ја казни Москва

0

Додека кризата во Украина продолжува да ескалира, Обединетото Кралство воведе санкции кон Русија, насочени кон пет руски банки и три „многу богати“ поединци.

Тоа се Генадиј Тимченко и Борис и Игор Ротенберг – тројца мега богаташи за кои се вели дека се „многу блиски до режимот на Путин“.

Борис Џонсон му порача на парламентот во вторникот: „Целиот имот што се чува во ОК ќе биде замрзнат, на засегнатите лица ќе им биде забрането да патуваат овде и ќе им забраниме на сите физички и правни лица во ОК да имаат каков било бизнис со нив“.

Борис Џонсон му порача на парламентот во вторникот: „Целиот имот што се чува во ОК ќе биде замрзнат, на засегнатите лица ќе им биде забрането да патуваат овде и ќе им забраниме на сите физички и правни лица во ОК да имаат каков било бизнис со нив“.

Се проценува дека браќата Игор и Борис Ротенберг вредат по 1,2 милијарди долари (околу 885,6 милиони фунти), според годишната проценка на богатството и имотот објавена од Форбс 2021 година.

Браќата се косопственици на групацијата „СтројгазМонтаж“ (СГМ), најголемата градежна компанија за гасоводи и линии за снабдување со електрична енергија во Русија.

Генадиј Тимченко има неверојатна нето вредност на капиталот проценета на 22 милијарди долари (над 16 милијарди фунти).

Тимченко ја основа и поседува приватната инвестициска групација Волга Груп, која е специјализирана за инвестирање во енергија, транспорт и инфраструктурни средства.

Зошто се санкционирани? Тројцата се сметаат за блиски доверливи лица на претседателот Владимир Путин – а Џонсон ги опиша сите тројца како „пријатели на Путин“.

Според Форбс, сите тие се веќе санкционирани од САД од 2014 година и имаат имот на Запад, надевајќи се дека санкциите ќе го принудат претседателот Путин да ги преиспита своите постапки во Украина.

Честопати се воведуваат санкции за да се поттикнат одредени земји или поединци да го променат курсот со надеж дека ќе го вратат мирот и редот.

Џонсон верува дека Владимир Путин е склон кон „целосна инвазија“ на Украина и го обвини рускиот претседател дека „поставил изговор за целосна офанзива“ и „смислува заговор за уништување на мирниот сосед“.

Во својата изјава пред парламентот, премиерот рече дека „мора да се соочиме со можноста дека ниту една од нашите пораки не е послушана и дека Путин е немилосрдно решен да оди понатаму во потчинувањето и мачењето на Украина“.

„Ова е првата транша, првиот бараж од тоа што сме подготвени да го направиме и ги одржуваме подготвени натамошните санкции да бидат распоредени“, рече тој.