Првата отворена пукнатина во источното крило на НАТО: „Не испраќајте дополнителни сили на нашата територија“

0

Дипломатите велат дека по зголемената политичка активност – бројни самити на американски, руски, германски, француски, украински, британски, полски и балтички лидери – имаaт позитивен ефект на украинската криза.

Но кога ќе ја погледнете мапата на линијата од балтичкиот брег до Црното море на отворено – како да нема ниту еден слободен простор каде што не се изведуваат масивни воени вежби.

Нив ги вршат Руси, Белоруси, НАТО и Украинци, а преку Атлантикот и островите пристигнуваат транспортни авиони со американски и британски војници за распоредување во источноевропските земји. Британците и Естонците со помош на Французите и Белгијанците одржаа воени вежби во базата Тапа во Естонија (вклучени се тенкови, оклопни возила и авиони) во снежни услови. Во исто време, недалеку од естонската граница, Русите имаа вежби за артилериско гаѓање.

Поради зголемената тензија околу Украина, но и поради тоа што тие се првите на удар од т.н. мигрантската рута на Лукашенко, Полска, која граничи со двете земји, започна процес на „дуплирање“ на нејзините воени сили. Во моментов има повеќе од 100.000 од нив, а наскоро полската армија би можела да има околу 250.000 војници.

Руски медиуми, повикувајќи се на извори од руското воено разузнавање, тврдат дека доколку конфликтот околу Украина ескалира, САД би испратиле дури 50.000 војници, главно во Балтичките земји, Полска, Романија и Бугарија, која веќе дала согласност.

Обединетото Кралство објави извештај за испраќање на свои војници во балтичките земји, а Данска испрати четири свои напаѓачки авиони во Литванија. Единствената земја која е дел од НАТО, а каде што САД не испратија војници во случај на руска интервенција е Унгарија, чиј министер за одбрана Тибор Бенко рече дека „не гледа причина да распореди дополнителни сили на НАТО на унгарска територија во случај на ескалација на конфликтот околу Украина“, што го направи поголем миленик на Москва од Зоран Милановиќ.

Пред неколку дена Виктор Орбан го посети Владимир Путин , со кого се договори да испорача руски гас по многу поволни цени и заобиколувајќи ја Украина во транспортот.  Исто така Унгарија неодамна го блокираше пристапот на Украина до Центарот за соработка на НАТО во борбата против сајбер напади.

Во Киев сметаат дека ова е „отстапка“ на Орбан кон Путин. Унгарија на тој начин стана првата отворена „пукнатина“ во НАТО меѓу источноевропските членки, дијаметрално спротивна на Полска и балтичките земји и Чешка.

Инаку, САД најавија дека во случај на руска интервенција НАТО нема да испрати свои војници во Украина, туку само во источноевропски земји членки.

Од другата страна на барикадите, Русите и Белорусите започнаа десетдневни маневри во Белорусија долж украинската и полската граница, во кои учествуваа 30.000 војници. Рускиот контингент пристигна од Далечниот Исток. Во Белорусија беа префрлени ракетни системи С 400, Панцир и Су-35, ловци Су-25 СМ и бомбардери Ту-22М3. Вежбите ќе се одвиваат на пет полигони – Брест, Домановски, Гозски, Обуз Лесновски и Осиповицки – и ќе користат четири воени аеродроми – три во пошироката област Минск – Барановичи, Лунинец, Мачулишци и Лида во близина на градот Гродно, недалеку од полската граница.

 

Во исто време, руската морнарица спроведува воени вежби во Каспиското, Црното и Средоземното Море, во кои учествуваат околу 140 бродови од сите четири руски морнарици – Црно Море, Пацифик, Северно и Балтичко – и повеќе од 10.000 војници.  Исто така на вежби е и Рускиот мировен контингент во Молдавија долж украинската источна граница, а руската армија одржува војни вежби и во нејзиниот јужен воен округ, Крим.

Украина исто така започна со воени вежби долж белоруската граница и во областа Одеса. Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников изјави дека сите овие вежби, како и руските, ќе траат до 20 февруари.