Албин Курти не сакал да го напушти затворот во Ниш во 2001 година! Чедомир Јовановиќ ја шокираше српската јавност: Еве зошто не сакал да биде ослободен

0

Поранешниот српски вицепремиер вели дека, откако го нападнал европскиот предлог за Косово, му рекол на Тадиќ: „Борис, подобро да се убиеш по тоа што го кажа, отколку да правиш што било друго“.

Лидерот на ЛДП Чедомир Јовановиќ откри како во 2001 година буквално го молел актуелниот косовски премиер Албин Курти да излезе од затворот во Ниш, откако неговото ослободување го потпиша тогашниот претседател Воислав Коштуница, по две и пол години одлежување на казната од 15 години.

-Тој тогаш не беше пуштен од затвор, беше одведен од затвор. Бидејќи сите што ја критикуваат одлуката на Коштуница да го ослободи, колку што се против таа одлука, и самиот Курти беше против таа одлука. Верувале или не, тогаш ми се јави управникот на затворот за да ми каже дека не знае што да прави, дека Курти нема да излезе од затворот, па отидов и разговарав со него, а тој ми рече: „Јас не ја признавам Југославија, не ги признавам одлуките на нејзинииот претседател. Ме осуди ли на 15 години, ќе седам овде 15 години“. Му реков: „Еј Албин, човече, бесмислено е, сите ги нема…“ Го извадија од затвор. Се на се, немаше место за него во затвор – изјави Јовановиќ во емисијата „Усијање“ на телевизија Курир.

Тој се осврна и на фактот дека Коштуница сега е еден од потписниците на петицијата против европскиот предлог за косовското прашање.

  • Лесно му е на Коштуница да молчи и да потпишува петиции со Двери овде во Белград од некоја тамошна дрвена куќарка, каде што наводно седи без струја. Само Војо, извини, тогаш направи нешто. Ти беше претседател на оваа држава, земи и направи нешто. Оди најди некој да ја поддржи таа твоја идеја. Но, тоа не е штаб, ниту сите што го потпишале – смета Јовановиќ.

Разговор со Тадиќ

Тој ја коментираше и изјавата на лидерот на СДС и поранешен претседател Борис Тадиќ дека тоа што му било понудено на српскиот претседател Александар Вучиќ со европскиот план е помалку од она што му било понудено во 2011 година.

– Му се јавив на Тадиќ по таа изјава, разговаравме, му реков: „Борис, подобро да се убиеш по тоа што го кажа, отколку да правиш што било друго“. И ми кажа дека не се согласува со тој план и дека самиот Вучиќ го донел итн. Има многу што можам да разберам, но суштината е во следново, а потоа, во 2011 година, кога го направи тоа, кога одби, реков: „Немој Борис, знам дека е тешко, но нема утре да биде полесно“. Тој вели: „Добро ја знаете позицијата на која бевме во тоа време, дали знаете дека можев да кажам што сакам, но не можев да правам што сакам. Дека бев претседател кој немаше земја консолидирана со институции и рационален народ зад него. Да, Вучиќ и Тома би биле првите што ќе ме распнат и ќе ја запалат Теразије, ако ѝ реков на Ангела Меркел: „Во ред, ќе ги повлечеме српските институции од Косово“.