Арапите ќе формираат најсилна лига во светот: Државата влезе во четирите најпопуларни клубови, за трансфери се подготвени 20 милијарди долари

Принцот Мухамед се впушти во реализација на голем проект

Тие се сопственици на некои од најважните европски клубови во моментов (Пари Сен Жермен, Манчестер Сити, Њукасл); нивните луѓе веќе некое време успешно се инфилтрираат во најважните фудбалски организации и заземаат сериозни позиции (Насер Ал Хелаифи); не кријат дека имаат најголеми спортски амбиции (организација на најголемите натпреварувања) и дека нема да бираат средства за да стигнат до своите цели.

Катар, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, заеднички иментели: шеици, петродолари и луда желба да станат важен фактор на светската фудбалска сцена.

Катарците ги купија Пари Сен Жермен и Мундијалот. Еден од главните луѓе на Емиратите, шеикот Мансур, влезе во Манчестер Сити и со вложување над ДВЕ МИЛИЈАРДИ евра и успеа да ги направи Граѓаните еден од најмоќните клубови на планетата, а во саботата и шампион на Европа. Саудијците, пак, ја презедоа контролата над Њукасл пред помалку од две години, но што се однесува до нив, тоа беше само мала увертира за она што следуваше.

А токму Саудиска Арабија како земја, односно нејзиното министерство ПИФ (Државен фонд за јавни инвестиции) е тема на оваа приказна.

Затоа што Саудијците, се чини, отидоа чекор подалеку од нивната конкуренција на Блискиот Исток. Нивната желба не е само да инвестираат во најсилните европски лиги, туку да формираат сериозна и силна конкуренција во сопствената земја.

„Саудиската про лига ќе биде поддржана во нејзината амбиција наскоро да стане една од десетте најсилни во светот“, објавија не така одамна од споменатиот Државен фонд и предизвикаа потсмев кај многу фудбалски фанови.

А потоа се случи трансферот на Кристијано Роналдо во Ал-Наср и сите замолчеа.

Можеби имаше некои фанатици кои го сметаа доаѓањето на Роналдо како чуден каприц на некој богат шеик, верувајќи дека зад тоа стои ефектот на дете назаситено од скапа играчка; дека и ЦР7 и фудбалот наскоро ќе бидат изгустирани во Ријад и дека тие пребогати нафтени работници ќе се свртат кон други интереси.

Тоа не беше ниту мода ниту хир. На Кристијано Роналдо во Арабија му се придружи неговиот поранешен клупски колега, официјално најдобриот фудбалер на планетата – Карим Бензема, а се вели дека многу други ѕвезди од фудбалот Лионел Меси ќе го следат веќе добро изгазениот пат.

„Идејата на Саудиска Арабија за привлекување големи ѕвезди од Европа влезе во нова фаза во понеделникот, бидејќи Државниот фонд за јавни инвестиции презеде мнозински удел (75 проценти) во сопственоста на четири од најважните клубови во земјата: Ал Наср, Ал Итихад, Ал Ахли и Ал Хилалу. Овој потег е дел од стратегијата за инвестирање во спортот, а фудбалските клубови се приоритет во рамките на иницијативата поддржана од престолонаследникот Мохамед бин Салман“ , пишува Ел Мундо.

Во оваа прилика, гореспоменатото министерство соопшти:

„Преземањето на контролата врз овие четири клуба од страна на државата ќе ослободи различни комерцијални можности, вклучувајќи инвестиции, партнерства и спонзорства“, се вели во соопштението на ПИФ.

Имотот на Државниот фонд за јавни инвестиции се проценува на повеќе од 600 милијарди долари, а крајната цел е диверзификација на економијата на Саудиска Арабија, со што би се проширило влијанието на Кралството низ светот. Желбата на принцот Мухамед е до 2030 година да има имот од околу два трилиони долари, што ќе го надмине богатството на норвешкиот суверен богат фонд, моментално најмоќниот со 1,4 трилиони.

Популаризацијата и инвестирањето во фудбалот се само дел од огромниот државен проект и националната развојна политичко-економска визија.

Саудиската професионална лига моментално има фудбалери од над 40 различни земји. Пред гореспоменатите ѕвезди донесоа и некои други имиња (Елдер Коста, Давид Оспина, Луиз Густаво, Талиска, Муса Марега, Лучијано Вието, Евер Банега, Гжегож Кричовиак, Санти Мина, Тело, Фелипе Каиседо…) и со нивна помош успеа да ја зголеми посетеноста на стадионите за 150 отсто.

Планот на Државниот фонд за јавни инвестиции е во следните две години да издвои 20 милијарди долари за да ги донесе најголемите ѕвезди. Имињата споменати во последните денови се навистина импресивни: Канте, Заха, Бускетс, Гундоган, Обамејанг, па дури и Пол Погба.

(Се прашувате што е со финансискиот фер-плеј? Па, ништо, тоа се правила на УЕФА на кои не подлежат клубовите од другите конфедерации)

Организацијата на Светското првенство во 2030 или 2034 година треба да биде шлаг на тортата. Дека ФИФА ќе им излезе во пресрет практично не се доведува во прашање, имајќи ги предвид силните врски што ги изгради принцот Мухамед бин Селман со првиот човек на таа организација, Џани Инфантино.

Можеме само да се запрашаме дали и овој балон ќе пукне, како кинескиот од пред неколку години или за неколку години ќе почнеме редовно да следиме и известуваме од саудиските терени…