Германија зафатена од големо невреме: Земјата е “покриена” со “црн мраз”, снежната и ледена бура наскоро ќе стигне до Балканот (ФОТО)

Германија е прекриена со силен снег и мраз, а метеоролошката служба на земјата (DWD) предупреди на „тотална бура“ во среда додека снежните врнежи продолжуваат.

Од вторник навечер обилен снег се очекува во централна и северна Германија . На југот ќе врне „силен замрзнат дожд“.

DWD рече дека зголемувањето на снежното време ќе има „широко распространето влијание врз патниот и железничкиот транспорт“ и предупреди на можни катастрофи. Полицијата во вторникот веќе пријави неколку помали сообраќајки во текот на денот.

Се очекува во големи области во централниот дел на Хесен да наврнат од 15 до 30 сантиметри снег во рок од 12 до 24 часа, а можно е и повеќе.

Северно од реката Мајна на места ќе паѓа и обилен снег. Замрзнат дожд може да врне до среда навечер, особено долж и јужно од реките Мејн и Мозел, а ќе има појава на таканаречен црн мраз.

DWD исто така предупреди на „екстремна акумулација на мраз на структури, дрвја и надземни линии, како и зголемен ризик од одвојување на мразот“.

Ниските температури ќе се движат од 6 Целзиусови степени на Рајна до -6 во северна Германија.

Во вторник навечер на југот од земјава врнежите од дожд ќе преминат во снег. Од Рајнска област-Пфалц и јужен Хесен до Тирингија и Саксонија ќе наврнат и до 15 сантиметри свеж снег.

Снег ќе продолжи да врне низ југоисток во текот на денот, првично дожд на ниски височини, а потоа целиот пејзаж ќе побелее.

Температурите ќе се движат од 0 до 4 Целзиусови, а до пладневните часови на југозапад до 9 степени.

Откажување на летови се очекуваат во Франкфурт и Штутгарт, а часовите ќе бидат откажани и во Баварија.

Невремето би можело да се прошири и во остатокот од Европа, а кон крајот на неделата може да се очекува и Балканот. Веројатно е нагло заладување со дожд и снег.