Германскиот амбасадор Ото Граф ги посети Тачи, Касами и Гаши

0

 Германскиот амбасадор Ото Граф денеска се сретна со повеќе лидери на албанските политички партии, меѓу другите Мендух Тачи од ДПА , Билал Касам од Беса и Африм Гаши од Алтернатива, информира Журнал.

На средбата со Тачи, двете страни разговарале за тековната посветеност на партијата за уставни измени и за деблокирање на интегративните процеси на земјата, при што беше истакнато дека интегративниот процес, заедно со владеењето на правото и економскиот развој на земјата, се исто така примарна определба на Демократската партија.албански, се вели во соопштението на партијата.

Граф беше во работна посета и на Билал Касами во Тетово. Двете страни разговараа за последните случувања во регионот и во Северна Македонија.

„Исто така, го информирав германскиот амбасадор за заложбите и посветеноста на општина Тетово во реализацијата на различни проекти кои се во интерес на граѓаните.

Германската поддршка никогаш не изостанала и се надеваме дека во иднина соработката уште повеќе ќе се продлабочува. Го уверив амбасадорот дека ги поддржуваме сите напори и иницијатива поврзани со интеграцијата на земјата во Европската унија“, се вели во соопштението на Касами.

Амбасадорот Граф на средбата беше пречекан и од претседавачот на Алтернатива, АФрим Гаши.

Тема на оваа средба беше политичката состојба во земјава и одлуката на Алтернатива да ја напушти Владата.

„Во оваа прилика го информирав германскиот амбасадор дека бидејќи коалициониот партнер СДСМ не го почитува договорот потпишан со поранешниот претседател на оваа партија, одобрен и од актуелниот премиер, причината Алтернатива да продолжи да остане дел од влада која не ги почитува договорите со своите партнери. Дополнително, му кажав на амбасадорот дека оваа антиевропска акција на СДСМ ќе има последици и во интегративниот процес на Северна Македонија, бидејќи европската перспектива не може да се насочи со антиевропски стандарди и со актери кои само изгледаат европски. Затоа, додадов дека, за да докажат дека се за евроинтеграции, да се зголеми институционалниот праг на борбата против корупцијата, како глодар на државата.

Амбасадорот на Германија, од своја страна, изрази разбирање за нашата одлука и не охрабри да останеме на патот на евроинтеграциите, како единствен пат кој води до благосостојба и перспектива за граѓаните на Северна Македонија“, велат од кабинетот на Гаши.