ДАЛИ ВЕ МАЧИ САЛОТО НА СТОМАКОТ? НУТРИЦИОНИСТИТЕ ИМААТ РЕШЕНИЕ: Додадете ја оваа храна во омилениот појадок, масните наслаги се ТОПАТ!

Ако сакате да го отстраните салото од стомакот, појадувајте јајца, но со додаток на еден зеленчук!

Според многу експерти, јајцата се меѓу првите три најдобри намирници. Истражувањето спроведено во 2014 година откри дека луѓето кои јадат јајца за појадок се посити многу подолго од другите. Ова придонесува за полесно постигнување на целта за слабеење бидејќи можат значително да ја намалат телесната тежина за кратко време.

Сепак, додавањето на еден хранлив зелен лиснат зеленчук дава целосен ефект. Спанаќот е преполн со хранливи материи кои го забрзуваат процесот на слабеење и лесно може да се додаде во многу рецепти, особено во јајцата. Содржи влакна кои помагаат да останете сити подолго време, што го спречува понатамошното прејадување во текот на денот. Исто така, спанаќот додава важни антиоксиданси во јајцата кои го намалуваат воспалението во телото што би можело да спречи губење на тежината.

Јајцата се богати со протеини. Нивниот внес го зголемува ослободувањето на хормонот на ситост, кој го намалува апетитот и промовира ситост. Исто така, протеинот ја зголемува стапката на метаболизмот и ви помага да ја одржите мускулната маса за време на губење на тежината. Затоа јајцата се најдобри ако сакате да изгубите неколку килограми или да се ослободите од салото на стомакот.

Спанаќот е добар извор на железо, минерал потребен за црвените крвни зрнца да носат кислород до различни делови од телото. Кога нивото на железо е ниско, се јавува анемија. Оваа состојба може да доведе до чувство на слабост, вртоглавица и проблеми со дишењето. Спанаќот содржи витамини и минерали како витамин Е и магнезиум, кои го поддржуваат имунолошкиот систем. Заштитува од вируси и бактерии.

Губењето на опасното висцерално масно ткиво околу абдоминалните органи бара промена на животниот стил и навиките во исхраната. На пример, вклучувањето повеќе влакна и протеини во вашата исхрана, ограничувањето на потрошувачката на транс масти и додадениот шеќер и редовното вежбање може да бидат одлични опции за губење на тежината.