Дали внесувате многу сол во вашето тело? Еве како тоа влијае на вашето срце

0

Натриумот ни е потребен за нормална функција на нервите и мускулите и помага да се одржи рамнотежата на нивото на течности во телото, но премногу сол може да ги наруши овие процеси и да го загрози животот.

Премногу сол, или натриум, може да биде лошо за срцето, иако натриумот е минерал кој ни треба на сите. Ни треба натриум за нормална функција на нервите и мускулите и помага да се одржи рамнотежата на нивото на течности во телото.

Премногу сол го нарушува балансот на течности во телото и предизвикува висок крвен притисок

Сепак, лекарите не потсетуваат дека одржувањето на рамнотежата на течностите во телото е многу деликатен процес. Имено, премногу натриум, односно сол, може да предизвика задржување на течности, што дополнително може да го зголеми крвниот притисок.

„И високиот крвен притисок е главниот фактор на ризик за срцев удар, мозочен удар и срцева слабост. Затоа е неопходно да се води сметка за внесената количина на сол, особено ако некое лице има висок крвен притисок или срцеви заболувања или е на ризик од негово развивање“, објаснува кардиологот д-р Лук Лафин од Клиниката во Кливленд.

Колку сол ни треба дневно?

На честото прашање „колку сол ни треба?“ д-р Лафин препорачува дека треба да се придржуваме до одредени упатства.Според овие препораки, човекот треба да го задржи внесот на натриум под 2.300 милиграми дневно.

„Тоа е еднакво на околу една кафена лажичка сол. Замислете ги тие 2.300 mg како кредитна картичка што ја добивате секое утро. Не трошете се на едно место. И ако го надминете лимитот, ќе ја платите каматата во форма на повисок крвен притисок“, сликовито го опишува ефектот на солта врз срцето д-р Лафин.

Речиси сите луѓе со висок крвен притисок треба да јадат храна со малку натриум, советува д-р Лафин. Ова значи ограничување на дневниот внес на натриум на не повеќе од 2.300 mg.

„Ако можете да го намалите внесот на помалку од 1.500 mg дневно, тоа е идеално, бидејќи намалувањето на крвниот притисок е важен начин да се намали ризикот од срцеви заболувања“, вели кардиологот од Клиниката Кливленд.

Како премногу сол влијае на срцето?

Лекарите препорачуваат луѓето со срцева слабост да јадат и храна со ниска содржина на натриум. Премногу сол може да предизвика акумулација на течност околу срцето и белите дробови, што автоматски ја отежнува работата. Доказите сугерираат дека ограничувањето на натриум до 2.000 mg на ден е добро за луѓето со срцева слабост, особено ако имаат и висок крвен притисок. Но, не треба да се заборави едно важно предупредување.

„Некои податоци покажуваат дека многу ниското ниво на натриум може да доведе до полоши исходи кај лицата со срцева слабост. Затоа количината на натриум, односно внесот на сол, треба да се консултира со лекар“, посочува д-р Лафин.

Совети за намалување на солта во исхраната

Повеќето луѓе мислат на сол како количина што ја додаваат во храната. Но, тоа е само изненадувачки мал дел од натриумот во просечната исхрана. Поголемиот дел од натриумот што го внесуваме во телото доаѓа од готовата храна купена во продавница. Затоа, д-р Лафин разви стратегија за одржување на нивото на натриум во здрав опсег:

Читајте ги етикетите : Проверете што пишува на етикетите на храната. Главните производи како леб, инстант супи и преливи за салата често имаат многу повеќе натриум отколку што би јаделе сами. Многу други пакувани храни исто така можат да бидат скриени извори на натриум – дури и ако немаат особено солен вкус.

Сувомесните производи кријат многу сол: Внимавајте што избирате од сувомеснати производи, сувомеснати производи, бидејќи тие, како колбасите, киселите краставички, па дури и сирењето може да содржат многу сол.

Бидете креативни: Наместо солта да биде единствениот додаток на храната, побарајте некои други зачини кои ќе додадат вкус на вашиот оброк. Обидете се да додадете лук, свежи билки или сок од лимон за да го подобрите вкусот на садот.

Внимавајте кога јадете надвор: Стравот од премногу сол не треба да ве спречи да излезете на вечера или да изберете некоја брза храна. Советите на д-р Лафин е да не јадете супи и тестенини во рестораните, туку поздраво е да нарачате риба или пилешко подготвени без сол. Подобро е да додадете сол по ваш вкус.

Нека не ве лаже некоја „фенси“ сол: Некои мислат дека морската или хималајската сол им е подобра од кујнската сол. Кога станува збор за дејството на натриумот, тој на ист начин влијае на крвниот притисок, без разлика од која сол доаѓа, потсетува д-р Лафин.