Две моќни пораки од САД и ЕУ за Украина

0

Американскиот претседател Џо Бајден предупреди дека „нема многу време“ да се дејствува за американските пари да се слеваат во Украина и побара од Конгресот „да престане да игра игри, да почне да работи“.

Во говорот од Белата куќа, претседателот рече: „Сакам да ги уверам нашите американски сојузници, американскиот народ и народот во Украина дека можете да сметате на нашата поддршка“.

Нема да заминеме“, рече понатаму, пренесува Телеграфи.

Тој им рече на Украинците дека неговата порака за идна помош е: „Ќе го направиме тоа“.

Додека шефот на надворешната политика на ЕУ, Жозеп Борел, изјави дека блокот ќе ја зголеми воената поддршка за Украина.

Борел на прес-конференција за време на посетата на Киев рече дека во услови на „егзистенцијална закана за Европа“, „предлогот на маса“ покажува дека ЕУ сака да ја зголеми воената помош за Украина, пренесува Телеграф.

Тој зборуваше по неговата прва лична средба со украинскиот министер за одбрана Рустем Умеров, кој беше назначен минатиот месец.

„Украинците се борат со сета своја храброст и капацитет“, рече тој. Ако ЕУ сака тие да бидат поуспешни, додаде тој, „треба да им обезбедиме подобро и поголемо оружје“.

Во меѓувреме, украински официјален претставник изјави дека американската поддршка за Украина останува „силна и непоколеблива“.

Олег Николенко, портпарол на Министерството за надворешни работи на Украина, рече дека „затворањето на владата на САД“ би можело да влијае на тековните програми за помош, но привремениот буџет нема да влијае на милијарди долари ветена финансиска помош, веќе од Вашингтон.

„Поддршката за Украина останува непоколебливо силна и во американската администрација, во двете партии, во двата дома на американскиот Конгрес и што е најважно, меѓу американскиот народ“, напиша Николенко на социјалните мрежи.