Европа со нови санкции за Русија на годишнината од војната во Украина

Европа повторно ќе ги заостри санкциите против Русија во пресрет на годишнината од почетокот на руската инвазија на Украина како порака до рускиот претседател Владимир Путин, најави германскиот канцелар Олаф Шолц, ден пред специјалниот самит на ЕУ.

„Путин нема да ги постигне своите цели – ниту на бојното поле, ниту преку диктиран мир“, рече Шолц во обраќањето пред Бундестагот, Долниот дом на парламентот. Тој рече дека ЕУ ќе ја поддржува Украина сè додека е потребно во војната што започна на 24 февруари минатата година.

Reuters наведува дека во јануари од дипломатски извори дознала дека земјите од ЕУ работат на десеттиот пакет санкции, кој треба да биде готов околу годишнината од руската инвазија на Украина. Шолц го критикуваше отворениот натпревар меѓу некои земји за тоа кој може да испорача повеќе и подобро оружје на Украина, велејќи дека тоа го ослабува единството на сојузниците.

Ние ја зачувуваме и ја зајакнуваме таа кохезија со тоа што прво ги подготвуваме одлуките доверливо – и дури потоа ги пренесуваме“, рече Шолц, според транскриптот од неговиот говор, мислејќи на неговата соработка со американскиот претседател Џо Бајден за одлуката да ѝ испорача модерни борбени тенкови на Украина.

Освен за војната во Украина, лидерите на ЕУ треба да разговараат и за илегалната миграција и економската ситуација во блокот на нивниот специјален самит в четврток и петок во Брисел.

Шолц рече дека Европа нема потреба да се крие од американскиот Закон за намалување на инфлацијата (IRA) кога станува збор за износот на субвенциите, но додаде дека на европските лидери им е потребна темелна анализа пред да ги решат недостатоците во програмите.

Трката за субвенции со САД би била погрешен одговор за ЕУ, додаде Шолц, кој рече дека Германија се обидува да ги продлабочи своите економски врски со САД.

„Тековните разговори за IRA се добра почетна точка за тоа – барем ако САД се откажат од правилата што ги ставаат европските компании во неповолна положба во споредба со компаниите од Канада и Мексико, на пример“, рече Шолц.

Шолц ги повтори барањата на ЕУ за ист третман како оние американски трговски партнери чие производство е силно вклучено во шеми за субвенционирање.