Земјата со 600 замоци е богата со историја: Таму живеат три пати повеќе овци отколку луѓе

0

Кога мислиме на Обединетото Кралство, Лондон е обично првата асоцијација. Овој мегаград навистина ги заробува срцата на патниците ширум светот со причина.

Меѓутоа, ако веќе сте биле, но сакате повторно да се вратите и овој пат да ги проширите своите хоризонти, само два часа со воз (возењето, велат сите, е прекрасно искуство само по себе), во Кардиф, се отвора сосема нов свет : прекрасен Велс, пишува патувачки куфер.

Таму неизбежно ќе зачекорите во некој од националните паркови или замоци. Велс, пишува Форбс, може да се пофали со дури 600 од нив! Таквата концентрација е најголема, во контекст на областа, во светот, па така и Велс го носи прекарот „главен град на замоците”. И да, ако се најдете во оваа состојба, веројатно ќе наидете на овци. Има Од нив дури 10 милиони, најмалку три овци по глава Еве неколку причини зошто да го посетите Велс!

Со површина од 20.000 квадратни километри, приближно колку Словенија, и население од околу три милиони, Велс е мека за туристите. Годишно го посетуваат дури 10 милиони посетители, од кои милион се странски. Најголем, очекувано е главниот град на Велс, веќе споменатиот Кардиф, со околу 370.000 жители. Сепак, Велс е дом на двата најмали града во Обединетото Кралство – Сент Асаф и Сент Дејвидс со население од 3.500 и 1.800 соодветно.

Исто така, постои мало село во Северен Велс кое го има второто најдолго име во светот со дури 58 букви. Тоа е Llanfairpvllgvingillgogerichvirndrobvllllantisiliogogogoch скратено Llanfair PG Во истата област ќе наидете на село изградено во италијански стил, по примерот на рибарското село Портофино. Станува збор за Портмеирион, кој е создаден од архитектот Сер Клоф Вилијамс-Елис кон крајот на 19 век, како голем вљубеник во италијанскиот оригинал. Денес, селото е популарна туристичка атракција.

НА ЗАМОКОТ КАКО ВО ПРИКАЗНАТА, КАЕРНАРФОН Е НАЈПОЗНАТ

Ако сте љубител на историски градби, навистина ќе уживате во Велс. Со дури 600 замоци од различни типови и земји, навистина има што да понуди во оваа смисла, а патот секако ќе ве однесе до замокот Кернарфон на брегот на реката Сејон, кој во светот е признат како еден од највеличествените средновековни градби. Заедно со уште три замоци, Бомарис, Конви и Харлех, тој е дел од светското наследство.

ТРИ НАЦИОНАЛНИ ПАРКИ, ВОДОПАДИ И ТРЕТИОТ НАЈВИСОК ВРВ НА ОСТОРОТ

Но, Велс, освен по необичните места и замоци, е познат и по природните убавини кои буквално изобилуваат. Добар дел од нејзината територија е под некаква заштита. Една четвртина од нејзината површина е во еден од трите национални паркови таму, односно вкупно пет области со исклучителна природна убавина. Најголемиот национален парк е Ерири, порано познат како Сноудонија, каде што Yr Wyddfa, т.е. Сноудон, е висок 1.085 метри, третата највисока планина на островот.

Тука е и Националниот парк Bannau Brycheiniog (Brecon Beacons) во кој поради високата концентрација се издвојува областа позната како „област на водопади“, од кои еден од најпознатите е Хенрид, каде што влезот во пештерата во кој е снимен во филмот „The Dark Knight: The Return“ Трет национален парк е брегот Пемброкшир, еден од најмалите национални паркови на „островот“, додека областите со извонредна природна убавина ги вклучуваат полуостровот Лин, опсегот Клудијан и долината Ди. полуостровот Гувер, Англеси и долината Вај.

НАЈВИСОКИОТ АКВАДУКТ ВО СВЕТОТ МОЖЕТЕ ДА ГО ПОМИНЕТЕ СО КАЈАК

Неговата природна убавина е многу убаво надополнета со активностите во кои можете да уживате. Велс е мека за јавање коњи, но има и голем број можности за планинарење, рафтинг, велосипедизам… Исклучително интересна опција е крајбрежната патека на Велс, патека долга 1.400 километри која се протега по целиот велшки брег. Отворен е во 2012 година и поминува низ 12 области. Ако сте брзи, ќе ви требаат седум недели да го одите, а ако одите со просечна брзина, се вели дека ќе ви требаат и до три месеци.

Исто така, Велс е познат по највисокиот аквадукт во светот. Станува збор за аквадуктот Pontcysyllte долг 307 метри и дури 38 метри висок на каналот Ланголен, кој има дури 21 брана кои овозможуваат пловидба по него. Најдобро од сè, можете да кајак преку највисокиот аквадукт во светот!

ДОМ НА ЕДЕН ОД НАЈСТАРИТЕ ФУДБАЛСКИ КЛУБОВИ ВО СВЕТОТ

Љубителите на спортот секако ќе ги интересира фактот што Фудбалската асоцијација на Велс е третата најстара фудбалска асоцијација во светот, но и тоа што, како што пишува Форбс, актерите Рајан Рејнолдс и Роб Меккелени неодамна купиле еден од најстарите клубови во светот. и дефинитивно најстариот во Велс – Wrexham AFC. Клубот е основан во 1867 година.

Слично на тоа, Велс е местото каде што се коваат сите монети во Обединетото Кралство, во Кралската ковачница во Лантрисант. Сепак, кова монети за најмалку 60 земји ширум светот, вклучувајќи ги Тајланд и Јамајка, што ја прави ковачницата најголем извозник на монети во светот. Таму годишно се произведуваат најмалку пет милијарди монети, а можно е и да се посети.