Земјотрес од 5,7 по Рихтер регистриран во Романија

Нов земјотрес со интензитет од 5,7 степени по Рихтеровата скала е регистриран денеска во Романија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Земјотресот е регистриран во 13 часот и 16 минути на длабочина од 10 километри, на 73 километри североисточно од градот Дробета-Турну Северин. Земјотресот беше почувствуван во Србија како и во Белград.

Земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала вчера ја погоди и Романија.