Изеди ме, заведи ме – храната како афродизијак

0

Здравиот сексуален нагон е поврзан со чувството за физичко и емоционално здравје, така што не е изненадување што храната што ја јадеме игра улога во зајакнувањето на нашиот сексуален живот. Постои многу тесна врска помеѓу љубовта, сексот и храната, што може да биде и одличен афродизијак.

Што е афродизијак?

Афродизијаците се именувани по Афродита, грчката божица на љубовта и убавината, а многу вообичаени афродизијаци се чини дека датираат од тоа време. Афродизијак е храна или лек кој го поттикнува еротскиот инстинкт, предизвикува желба или го зголемува задоволството. Тие можат да се класифицираат во три категории: оние кои ја зголемуваат потенцијата, либидото или задоволството. Иако постојат различни ензими и витамини кои имаат различни ефекти, целта е слична – да се зајакне романтичното искуство.

момче и девојка во кревет со јагоди

Со илјадници години, луѓето бараат начини да го подобрат своето сексуално искуство, вклучително и обидот да ја откријат најдобрата храна за секс. Хранливата исхрана може да влијае на вашиот сексуален живот на многу начини. Разновидна храна може да помогне да се зголеми либидото, да се подобри протокот на крв и здравјето на срцето и да се подобри издржливоста.

Сексот како здрава, релаксирачка и ослободувачка активност го заслужува нашето внимание. Во последно време поради целата ситуација со пандемијата сме доста под стрес, па зошто да не го зачиниме сексуалниот живот и да ја подобриме сексуалната желба со моќни афродизијаци.

Храната и сексот се тесно поврзани – романтични оброци, слатки задоволства и да не ја заборавиме таа сцена од девет и пол недели. Храна и секс, што подобро… 🙂

Сексуалната желба зависи од многу фактори. Стресот, нервозата, проблемите се само дел од пречките кои влијаат на намалувањето на либидото. За да ја подобриме сексуалната активност, треба да ја промениме исхраната и да се фокусираме на моќна храна која ќе ја зголеми желбата за секс. Еве што треба да биде на тацна доколку планираме убаво да си поминеме во кревет и да го зголемиме уживањето со саканиот партнер.

Калинка

Калинка на масата

Според грчката митологија, Афродита го засадила првото дрво од калинка. Содржи многу семиња, па често се поврзува со плодноста и изобилството. Секојдневното консумирање на неговиот сок го намалува нивото на кортизол (хормон на стрес), што доведува до зголемување на тестостеронот и кај мажите и кај жените. Зголемениот тестостерон доведува до подобрување на расположението и зголемена сексуална желба.

Освен што го зголемува сексуалниот нагон, сокот од калинка делува исклучително поволно на целиот организам и неговото здравје. Најдобар начин да го започнете денот е да испиете голема чаша здрав сок од калинка со појадок.

Калинката, природно збогатена со антиоксиданси, полифенол и витамини Ц и Б, има силни антибактериски својства, па поради здравствените придобивки се смета за супер храна. Конзумирањето на овој здрав сок не само што го подобрува расположението, туку може да биде и одличен начин да се победи стресот.

Добар е и за меморијата, а присуството на антиоксиданси во сокот од калинка го прави одличен напиток за подобрување на циркулацијата на крвта и спречување на срцеви заболувања. Оваа суперхрана е добра за борба против болести како рак, конјунктивитис, а исто така може да излечи и стомачен вознемиреност.

Калинката има исклучително влијание на зголемување на плодноста кај жените поради соодветното ниво на витамините Ц и Б, како и на правилниот развој на плодот. Чаша сок од калинка од 100 ml обезбедува до 16% од дневните потреби за витамин Ц на возрасен. Магнезиумот го олеснува поднесувањето на предменструалните симптоми, а цинкот е пресуден за сексуалните функции на мажите.

Го одржува и го подобрува здравјето на срцето, поради што е одличен за уживање во целата палета на сексуални задоволства, а особено стимулирачки делува на мажите.

Поради сите овие споменати својства, со сигурност можеме да кажеме дека калинката е исклучително моќен афродизијак кој треба што повеќе да се користи во секојдневната исхрана.

Изненадете ја вашата сакана со стимулативен коктел и зачинете ја вечерта.

коктел со шампањ и калинка

Предлог рецепт: Коктел од шампањ и калинка

Компоненти:

 • 2 лажици чист 100% сок од калинка
 • 1 лажица ликер Campari Red
 • 1 лажица семки од калинка
 • 1 лажица засладен сок од лимета
 • Шампањ или пенливо вино, разладено

Подготовка:
Ставете семки од калинка на дното на шише шампањ. Додадете сок од калинка, ликер Campari Red и засладен сок од лимета. Дополнете го шишето со разладен шампањ или пенливо вино.

Совет: Наместо Campari Red, можете да додадете сок од цеден портокал.

Јагоди

Јагодата во облик на срце некогаш била позната како симбол на Венера, римската божица на љубовта. Старите Грци извесно време забранувале јадење јагоди и друга црвена храна, што навело многумина да веруваат дека мистериозните бобинки имаат голема моќ. Иако можеби немаат некои магични тајни, антиоксидансите во јагодите помагаат да се намали воспалението на зглобовите.

Една стара легенда вели дека ако ја пресечете јагодата на половина и ја споделите со вашиот сакан партнер, ќе ви донесе среќа во љубовта и благосостојба.

Нивната прекрасна боја, сладок вкус и форма ги прават совршено задоволство за заводлив оброк. Јагодите содржат голема количина на витамин Ц, калиум, магнезиум и цинк кои ја подобруваат плодноста. Значи, сè на сè, јагодите може да имаат придобивки во зајакнувањето на осиромашеното либидо со обезбедување на витални витамини и минерали потребни за одржување на протокот на енергија и огнот.

пар во кревет со јагода и шлаг

Познато е дека црвената боја помага во разгорување на огнот: Една студија од 2008 година покажа дека мажите ги сметаат жените посекси кога носат црвено, за разлика од „ладните“ бои како сина или зелена.

Јагодите се исто така одличен извор на фолна киселина, витамин Б кој помага во спречување на вродени дефекти кај жените и може да се поврзани со високиот број на сперматозоиди кај мажите, според истражувањето на Универзитетот Беркли во Калифорнија.

Јагодите се добри и за одржување на тежината. Ако пред вежбање јадеме храна богата со нитрати, како што се јагодите, согоруваме 100 калории повеќе во споредба со храната која не е толку богата со овие хранливи материи. Ова црвено овошје е корисно и за одржување на здравјето на кожата.

Јагодите прекриени со темно чоколадо често се служат како задоволство за Денот на вљубените. Обидете се да го направите ова заводливо уживање и направете ја вашата вечер посебна.

Предлог рецепт :  Јагоди прелиени со чоколадо

 Компоненти:

 • 500 гр големи зрели јагоди (најдобри се долгите стебла)
 • 100 гр темно чоколадо
 • 100 гр бело чоколадо (по избор)
 • 1 шолја сечкани ореви – печени (бадеми, ореви, лешници)

Подготовка:
Добро измијте ги и исушете ги јагодите (погрижете се целосно да се исушат без капка вода). Растопете го чоколадото – ако користите и темно и бело чоколадо, растопете ги посебно. Подгответе плех обложен со хартија за печење на кој ќе ги наредиме украсените јагоди. Потопете ги јагодите една по една во стопената чоколада, кревајќи ја и извртувајќи ја јагодата додека ја извлекувате од чоколадото, оставајќи го вишокот да се лизне назад во садот. На чинија ставете ги јагодите прекриени со чоколадо. Не треба да се поместуваат или допираат за да не се оштети лушпата на чоколадото.
Доколку сакате да ги премачкате со бело чоколадо, стопеното бело чоколадо истурете го во аголот на пластична кеса. Исечете многу мал врв од аголот на торбата. Нежно исцедете ја белата чоколада низ дупката во аголот, исцртувајќи тенок млаз над темното чоколадо.
Јагодите може да се валкаат во сечкани ореви, а тоа треба да се направи веднаш по потопување, а потоа да се наредат во плех.
Откако ќе ги декорирате вашите јагоди, ставете ги во фрижидер околу 30 минути додека да се стегне чоколадото. Чоколадните јагоди можете да ги послужите разладени или на собна температура. Тие можат да бидат и креативна идеја за подарок.

Meд

тегла со мед и саќе

Медот е една од оние состојки кои имаат сензуална природа. Слатко е, лепливо, забавно е да ги лижете прстите и целосно се топи во топли јадења. Не е тешко да се разбере зошто медот со векови се смета за афродизијак. Медот потекнува од античка Грција, а Хипократ го препорачал медот за зголемување на сексуалната моќ.

Самиот збор меден месец доаѓа од надежта за сладок брак. Постои романтична приказна дека терминот „меден месец“ потекнува од Англија во 16 век, со новоотворената традиција на пиење медовина, која се правела еден месец по свадбата, од ферментиран мед. Медот е исто така симбол на плодноста и репродукцијата во некои култури.

Според старото француско верување, убодот од пчела наводно бил како инјекција на чист афродизијак. Медот е богат со витамин Б и бор, кои се неопходни за производство на тестостерон кај мажите. Може да го регулира односот на хормоните и азотен оксид што се ослободува во крвта за време на возбудувањето. Исто така, му помага на телото да го користи и метаболизира женскиот хормон естроген.

 Еве како можете да уживате во медот

Можете да уживате во мед директно од лажицата или да го користите во разни рецепти. Засладете го чајот и кафето со мед или измешајте ги во смути. Изматете мед во домашни преливи и сосови. Посипете малку мед врз вашата овесна каша, или можете да ги прелиете палачинките, свежото овошје, семето од чиа или пудинг. Измешајте мед во енергетски топчиња направени со путер и јаткасти плодови или семиња и додатоци како овес, суво овошје, зачини и сечкано темно чоколадо. Можете исто така да го замените шеќерот со мед во некои пекарски производи.

Ѓумбир и мед: Оваа комбинација е уште еден лек за лекување на предвремена ејакулација. Ѓумбирот помага да се зголеми протокот на крв во пределот на гениталиите, што помага да се обезбеди поголема контрола над ејакулацијата. Медот како афродизијак ја подобрува моќта на ѓумбирот. Пред спиење земете половина лажица мед и ѓумбир.

тегла со мед, ѓумбир и лимон

Јајца, моркови и мед: Слушате за оваа комбинација за прв пат? Пробајте го и ќе знаете зошто е неверојатно! Земете едно полуварено јајце и измешајте го со рендан морков. Додадете 3 лажици мед и измешајте сè заедно. Конзумирајте ја оваа смеса дневно околу три месеци за да постигнете одлични резултати.

Секси предлози за уживање во мед, за надворешна употреба 😉

Медот е леплив и сладок, што го прави совршена храна за лижење на вашата сакана.

Посипете мали траги од мед на деловите од телото кои сакате да ги излиже вашиот партнер. Додадете уште малку до крајната дестинација доколку сакате да остане таму подолго. Потопете ги прстите во мед за да може партнерот да ги излиже. Ќе се изненадите колку еротска може да биде толку едноставна акција. Обидете се да јадете саќе со овошје или истурете го директно врз партнерот доколку сакате да постигнете вистински еротски ефект. Како бонус, суровиот локален мед може да помогне во зајакнувањето на вашиот имунитет. И ЗДРАВИ И КОРИСНИ 😉

Уште еден предлог за рецепт со мед кој можете да го почастите вашата сакана и себе си.

Брускети со рикота и мед

Предлог рецепт: Брускети со лимон, рикота и мед

 Компоненти:

 • 2 свежи лимони
 • 2 чаши висококвалитетно полномасно млеко рикота сирење
 • 1/2 средно леб француски леб (по избор)
 • квалитетно екстра девствено маслиново масло
 • морска сол
 • светло обоен мед
 • 1 чешне лук

Подготовка:
Пред да започнеме со подготовката на ова прекрасно јадење, потребно е да го изрендаме жолтиот дел од кората од два лимона. Исцедете го сокот од двата лимона и користете вилушка за да го измешате свежиот сок од лимон во сирењето рикота.
Исечете го лебот, премачкајте го од двете страни со маслиново масло и печете во рерна додека не фати површинска кора. Кога ќе се испече лебот, извадете го од рерна. Исечете го чешнето лук на половина и лесно истријте ја напечената страна од секое парче леб. Нанесете голема количина рикота на страната што е намачкана со лук (најдобро е да ја оставите малку неуредна и рустикален изглед).
Намачкајте ги парчињата со повеќе маслиново масло и посипете ги со сол. Посипете малку мед врз секоја брускета. Секое парче посипете го со дарежлива количина рендана кора од лимон. Послужете веднаш додека лебот е уште топол. Подгответе се да се подготвите друг пат, бидејќи предизвикува зависност. 🙂

Чоколадо

Сигурен сум дека добивате чувство на среќа кога партнерот ви дава чоколадо. А кој не би? Чоколадото се смета за афродизијак, особено кога неговиот сладок, заводлив вкус се топи во устата.

Дали знаете зошто луѓето ги привлекуваат слатките?

Научниците веруваат дека луѓето кои се во врски и кои се заљубени претпочитаат слатка храна отколку солена храна. Слаткиот вкус и љубовта се испреплетени, а тоа длабоко влијае на начинот на кој ја доживуваме љубовта и на тоа како им веруваме на нашите партнери. Поговорката дека „љубовта е слатка“ е всушност вистинита, бидејќи нашите чувства на љубов се поврзани со желбата да консумираме слатки, поточно чоколадо. Заводливата чоколада може дополнително да ги подобри нашите чувства на љубов и да ги заслади нашите бакнежи.

чоколадни усни

Се верува дека привлекуваме други луѓе кога јадеме слатка храна. Тоа само докажува дека слатките и чоколадните производи можат да бидат магнет за да ги погоди Аморовата стрела.

Кои се квалитетите на чоколадата што ја будат страста? Научниците го намалија на две клучни компоненти: фенитиламин и триптофан. Првиот е стимуланс кој се ослободува во мозокот кога се заљубуваме, додека вториот помага во производството на серотонин, мозочна хемикалија поврзана со зголемено расположение и сексуална возбуда. Со сето тоа, слаткиот вкус и кадифената текстура на чоколадото создаваат многу задоволувачки и егзотичен десерт. Чоколадите содржат амино киселина наречена Л-аргинин која може да биде ефикасен природен засилувач на сексуалниот нагон и за жените и за мажите. Го зголемува азотен оксид и го подобрува протокот на крв во гениталиите, што придонесува за зголемена сензација, задоволство и желба. Интересно, нели?

Нашиот мозок го ослободува хемискиот допамин и на тој начин предизвикува чувство на љубов секогаш кога ќе ставиме парче чоколадо или бонбона во устата. Понекогаш тоа доведува дури и до некакво дејство меѓу листовите! 🙂

Сепак, ова не се сите корисни својства на чоколадото. Многумина во стресните денови копнеат за чоколадо или храна која содржи чоколадо, а причината за тоа е што чоколадото е одговорно и за зајакнување и подобрување на расположението и намалување на стресот.

Во денешно време стресот и анксиозноста го освоија нашето тело и ум, а познато е дека како последица на таквиот начин на живот имаме големи здравствени проблеми и непријатности. Еден од нив е слабиот сексуален нагон без разлика на возраста и полот. Скоро 50% од жените страдаат од проблеми со интимноста, кои вклучуваат неможност за кулминација, покажаа студиите. И една петтина од мажите се соочуваат со проблеми поврзани со либидото (сексуален нагон), што влијае на нивните односи.

Темното чоколадо е одлично за целокупното сексуално здравје бидејќи ја зголемува количината на допамин, хемикалија која влијае на центрите за задоволство во мозокот. Списанието Proteome вели дека консумирањето 40 грама темно чоколадо дневно во текот на 14 дена може да го намали нивото на хормонот на стрес кортизол во нашето тело. Помага и за намалување на крвниот притисок и за ублажување на хипертензијата – главната причина за намален сексуален нагон, а во некои случаи и еректилна дисфункција, може да се каже дека темното чоколадо е афродизијак кој ви е потребен за да го зачините вашиот сексуален живот.

 Неколку историски факти за чоколадото како секси храна

човек со стопено чоколадо на прстите

Познато е дека Маите замениле неколку зрна какао за една ноќ на страст во бордел, додека за царот на Ацтеките Монтезума се вели дека консумирал 50 шолји чоколадо дневно за да ги задоволи своите сопруги. Дури и заводливиот италијански автор Казанова спомнува чоколадо во своите мемоари, често пишувајќи за неговата навика да консумира чаша чоколадо за да ги одржи своите похотливи подвизи.

Секогаш е вистинското време да го изненадите вашиот сакан партнер со омиленото чоколадо, бонбониера или чоколаден пијалок кој ќе можете да го вкусите и уживате заедно во кревет и на тој начин да ги разгорите вашите запалени страсти.

Предлог рецепт: француско топло чоколадо

 Состојки (за 2 големи чаши или 4 помали):

 • 1 ½ шолја полномасно млеко
 • ½ чаша кисела павлака
 • 2 лажички шеќер во прав
 • ½ лажичка еспресо кафе (можете да ставите какво било кафе што сакате – кафето го подобрува вкусот на чоколадото)
 • 100 гр темно чоколадо (70% какао, исечкано) можете да додадете чоколадо по желба
 • шлаг по вкус за сервирање

Подготовка:
Во средно тенџере на умерен оган изматете го млекото, павлаката, шеќерот во прав, кафето еспресо и варете додека не се појават мали меурчиња околу рабовите. Смесата не треба да се дозволи да зоврие. Тргнете ја тавата од шпоретот и додадете ја сечканата чоколада, мешајте додека да се растопи, по потреба тавата може да се врати на шпорет со умерена температура додека да се растопи чоколадото. Послужете топло, прелиено со многу шлаг.

Смокви

смокви

Смоквите се една од најозлогласените намирници историски поврзани со сексот и гревот. Нивната поврзаност со сексуалноста е препознаена во речиси секоја култура.

Во библиската приказна за Адам и Ева, смоквите се симбол на сексуалноста бидејќи нивните лисја ги покриваат двете голи тела.
Се верува дека забранетото овошје што го јаделе Адам и Ева во рајската градина биле смокви, што значи дека тие се и симбол на искушението и гревот. Дури и нивната форма може да има еротска конотација за луѓето, а нивните многубројни семиња претставуваат плодност.

Се прослави поради нејзината убавина и сексуално заљубен начин на живот, за Клеопатра се вели дека ги сметала смоквите за нејзино омилено овошје. И во античка Грција, смоквите се сметаа за симбол на љубовта. Дури се верува дека внатрешноста на смоква наликува на женски генитален орган. Јасно е дека ова меко овошје ги испреплетува историјата и културата со својата еротска сладост.

Смоквите се полни со антиоксиданси, флавоноиди, влакна, калиум и се извор на железо, кое помага во работата на срцето и крвните клетки. Железото, исто така, помага во спречување на замор, со што се чувствувате енергично за повозбудливи активности.

печени смокви

Предлог рецепт: Печени смокви со козјо сирење и мед

Компоненти:

 • 12-16 свежи смокви
 • Младо козјо сирење
 • 2 лажички екстра девствено маслиново масло
 • Сол, свежо мелен црн пипер
 • 3 лажици сечкани ф’стаци по желба
 • 1/4 чаша мед

Подготовка:
Вклучете ја рерната да се загрее. Исечете 2/3 од секоја смоква во Х форма или пресечете ги смоквите на половина по должина и направете вдлабнатина во центарот со прстот. Ставете ги на плех обложен со хартија за печење.
Со лажица нежно намачкајте ги исечените смокви со малку козјо сирење. Смоквите лесно премачкајте ги со маслиново масло, па посипете со малку сол и црн пипер. Врвовите посипете ги со сечкани ф’стаци. Ставете ја во рерна 4-5 минути.
Извадете ги од рерна и прелијте ги смоквите со малку мед. Послужете ги топли или изладени по желба.

Остриги

Остригите се најпознатиот и најценет афродизијак. Се верува дека јадењето сирови остриги го зголемува сексуалниот апетит и го буди еротизмот. Причината за ова може да биде високата содржина на цинк и селен во остригите, за кои се вели дека помагаат во производството на сперма и го зголемуваат протокот на крв.
Познатиот љубовник Казанова, наводно, го започнувал секој ден со 50 остриги за да го подготви за напорното попладне. Остригите биле незаменливи на исто толку познатите римски оргии, а римските лекари дури ги навеле како лек за импотенција.
Тие содржат аминокиселина која го зајакнува полот хормон наречена Д-аспарагинска киселина и исто така се многу богати со цинк. Цинкот е исклучително важен за сексуалното здравје на мажите.

човек со остриги

Се вели дека остригите се највкусни кога се сурови, зачинети со само малку сол, бибер и сок од лимон. Се препорачува содржината на остригата да не се голта веднаш, туку да се почека неколку минути, за да се разбудат рецепторите за вкус и дури потоа полека да се џвака.

Цвекло

Цвеклото долго време се сметало за афродизијак во многу култури. Старите Римјани верувале дека сокот од цвекло поттикнува љубовни чувства. Фреските од репа ги красат ѕидовите на борделот Лупанара во Помпеја.

Во грчката митологија, Афродита јадела репа за да ја подобри својата привлечност. Тоа е природен извор на триптофан (амино киселина) и бетаин, и двете од овие супстанции промовираат чувство на благосостојба. Тие исто така содржат големи количини на минерали кои го зголемуваат нивото на полови хормони во човечкото тело.

Се смета дека цвеклото е природна вијагра. Поради количеството на нитрати во исхраната содржани во цвеклото, ги проширува крвните садови и го зголемува протокот на крв. Ова име има корисен ефект врз мускулната контракција. Зголемениот проток на крв во пределот на гениталиите е еден од механизмите со кои функционираат вијаграта и другите слични фармацевтски производи.

Цвеклото е исто така директно поврзано со производството на човечки полови хормони.

колач со цвекло во форма на срце со путер и мед

Покрај неговите корисни афродизијачки ефекти, долго време се користи во лекувањето на црниот дроб, поради неговата способност да го стимулира процесот на детоксикација на црниот дроб. Цвеклото е одличен извор на железо и фолна киселина (природна фолна киселина), па затоа може да биде корисно за трудниците. Позитивно делува на намалување на крвниот притисок и спречува појава на деменција.

Оваа црвена храна е погодна за контрола на тежината, шолја варено цвекло содржи само 60 калории (калориите од цвекло се преполни со хранливи материи) и е полна со влакна. Цвеклото содржи шеќери, но шеќерите во цвеклото се паметни јаглехидрати бидејќи тие доаѓаат во природна форма за разлика од белиот шеќер. Цвеклото стана омилен зеленчук и често се наоѓа во менијата на рестораните и во рецептите.

Верувам дека овој предлог рецепт е малку необичен и необичен, но целта е овој нов вкус кој го поттикнува сексуалниот нагон, да ја поттикне и желбата за некои нови експерименти во кревет. 🙂

Предлог рецепт: Палачинки со цвекло

Компоненти:

 • 1 шолја интегрално брашно
 • 1 чаша бело брашно
 • 1 ½ лажица прашок за пециво
 • 1 лажица какао во прав
 • 2 лажици бел шеќер
 • ½ лажичка сол
 • 2 јајца
 • ¼ шолја стопен путер
 • 2 чаши млеко
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 3 мали варени цвекло исчистени со пире

Подготовка:
Сите суви состојки измешајте ги заедно. Свареното цвекло изгмечете го и ставете го во блендер (може да користите и миксер за стапчиња) со една шолја млеко. Блендирајте додека не се изедначи. Истурете во сад за матење. Во мало тенџере ставете го путерот и нежно загрејте додека не се растопи. Додадете ја преостанатата чаша млеко во стопениот путер и загрејте уште една минута додека не се загрее, но не и врие. Додадете ја загреаната смеса од млеко и путер, изматените јајца, ванилинскиот шеќер во пирето од репка и млекото во сад за матење. Добро измешајте додека не се изедначи и изедначи.
Измешајте ги сите состојки додека не се добие мазна смеса. Малите грутчиња во тестото се во ред. Тестото треба да биде прилично густо, но можеби ќе треба да додадете уште неколку лажици млеко. Оставете го тестото да отстои 20 до 30 минути, без мешање.
Загрејте ја тавата на средно-ниска температура, додадете мала количина масло. Истурете ¼ чаша тесто во тавата. Кога палачинките ќе почнат да зарумени по рабовите, превртете ги и сварете ја палачинката и од другата страна.

Лути пиперки

Лути пиперки во сад

Ако топлината е синоним за страст, тогаш лутите пиперки се сигурно афродизијак. Лутите пиперки ја содржат хемикалијата капсаицин, која ја генерира топлината што ја испуштаат – колку е полута пиперката, толку повеќе капсаицин содржи. Познато е дека капсаицинот го зголемува нивото на тестостерон и го зголемува либидото. Лутите пиперки исто така имаат способност да ослободуваат ендорфин, природни лекови против болки и одговор на телото на капсаицинот. Кога јадеме лути пиперки, отчукувањата на срцето се зголемуваат и температурата на телото се зголемува, што има термогено дејство врз телото. Сето ова може да го подобри еротското искуство!

Лутите пиперки содржат капсаицин, за кој студиите покажуваат дека може да предизвика ослободување на ендорфин (да, и ова е хормон за добро чувство) што создава грозно чувство. Исто така, тие го забрзуваат метаболизмот и ја зголемуваат телесната температура и отчукувањата на срцето, што ги доживуваме и при секс.

Рацете мора да се измијат пред да се допре кој било чувствителен дел од телото!

Кафе

кафе со срце

Кафето е еден од најконзумираните пијалоци ширум светот. Иако кафето обично не ми паѓа на ум кога помислувам на афродизијаци, не може да се негира неговата способност да пружи дополнително задоволство. Кој може да одолее на утринскиот мирис на свежо сварено кафе? Всушност, беше откриено дека мирисот на кафе е главен предизвикувач за жените. Силната доза на кофеин на кафето го зголемува отчукувањата на срцето и протокот на крв, додека неговите алкалоиди можат да помогнат во одржувањето на сексуалните перформанси додека ја зголемуваат издржливоста.

Дополнително, откриено е дека леденото кафе е ефикасно во зајакнувањето на либидото. Пиењето ладно кафе е поврзано и со побрзи оргазми.

Кафето може да го намали ризикот од еректилна дисфункција. Се верува дека кофеинот предизвикува хемиска реакција која го зголемува протокот на крв во гениталиите, што е неопходно за ерекција. Од друга страна, мажите треба да внимаваат колку кафе пијат, бидејќи премногу кафе може да доведе до повисоки нивоа на естроген – женскиот хормон – што негативно влијае на либидото. Затоа, кафето може или да го подобри или негативно да влијае на либидото и сексуалната желба – сè е во умерени количини.

Ова е совршениот рецепт за утринско кафе за вас и вашиот партнер за време на викендот, па имате доволно време да уживате во сите привлечности што ги носи.

Предлог рецепт: Еве како да подготвите заводливо кафе 

Состојки (ова е за една чаша):

 • 2/3 шолја топло кафе
 • 1 лажица сурово какао
 • 2 лажици кокосово млеко
 • 1 лажица мед
 • ½ лажичка цимет

Подготовка:
Кафето истурете го во среден сад. Додадете какао, кокосово млеко, мед и цимет. Матете со рачен блендер додека не стане пенесто.

две шолји кафе со пена

Дефинитивно треба да одвоите малку време за партнерот за да негувате романтична врска, покрај секојдневните обврски кои ги имаме. Комуницирајте со партнерот што сакате и не двоумете се да кажете што точно имате на ум. И не заборавајте – добриот секс со партнерот е последица на добрата меѓусебна поврзаност во секоја смисла, а најдобрите афродизијаци се всушност доброто расположение, пријатна атмосфера и имагинација!