Кина најави дека ќе преземе контрамерки против американските санкции

0

– Кина ќе преземе решителни контрамерки како одговор на американските санкции, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи на прес-конференција.

– Ја осудуваме и отфрламе одлуката, рече портпаролката Мао Нинг одговарајќи на прашање за санкциите против кинеските компании, обвинети за „поддршка на Русија“

На прес-конференцијата, портпаролката на МНР истакна дека Кина отсекогаш одржувала контакт со секоја страна од конфликтот меѓу Русија и Украина, вклучувајќи го и Киев. Мао Нинг рече дека украинскиот претседател Володимир Зеленски би ги поздравил разговорите со НР Кина. На друго прашање, за неговите планови да разговара со кинескиот претседател Си Џинпинг, Мао рече: „Кинеската позиција за украинската криза е конзистентна и многу јасна“.

– Главната работа е да се повика на мир, да се поттикне дијалог и да се донесе политичко решение за кризата. Секогаш одржувавме комуникација со вклучените земји, вклучително и Украина, рече портпаролката.

Зеленски во петокот најави дека планира да се сретне со Си, но не даде детали за тоа кога ќе се одржи тој состанок.

– Ние активно ги промовираме мировните разговори и бараме политичко решение. Сепак, САД го разгоруваат пламенот и го поттикнуваат конфликтот со повеќе оружје, рече портпаролката во врска со војната во Украина, пренесува Синхуа. Според неа, „тоа е отворена хегемонија и двоен стандард, како и апсолутно лицемерие“.

-На една година од целосната ескалација на кризата во Украина, Кина го објави својот став за политичко решение на кризата, додека САД воведоа санкции за кинески и други странски компании. Кој промовира мир и деескалација, а кој поттикнува тензии и го прави светот понестабилен? Одговорот е сосема очигледен, рече портпаролката.

Таа ги повика САД да размислат за своето однесување, да размислат што е добро за светот и да направат нешто што всушност ќе помогне да се деескалира ситуацијата и да започнат мировни преговори.