Кое е вистинското време за јадење ако сакате да изгубите тежина?

0

Една нова научна студија докажа дека ефективноста на слабеењето зависи од тоа колку време ќе изберете за вашите оброци. Значи – кое е вистинското време за јадење ако сакате да изгубите тежина?

Ако сакате да изгубите тежина, ќе треба да го прилагодите вашиот животен стил и распоред на оваа цел. Притоа, не мислиме само на тоа дека отворате простор за тренирање и подготовка на квалитетен оброк. Она што е потребно е да се создаде соодветна саатница за вашите посакувани 5 оброци во текот на денот.

Кое е вистинското време за ручек доколку сакате да ослабете?

Идејата за одредено време за појадок, ручек и вечера е оправдана со фактот дека консумираме различни количини на калории во различни периоди од денот (а дефицитот на калории, како што знаете, е главниот клуч за губење на тежината) . Значи, според една неодамнешна студија на шпанските нутриционисти, треба да резервирате време за ручек помеѓу 12 и 14 часот. Ако ручекот ви е подоцна, тогаш ќе треба да го намалите бројот на калории што ги внесувате за време на овој оброк. Зошто? Едноставно е – потрошувачката на енергија паѓа во попладневните часови.

Кога е вистинското време да појадувате доколку сакате да изгубите тежина?

Прашањето за појадокот е сè уште отворено меѓу нутриционистите. Повеќето луѓе веруваат дека ова е клучниот оброк во денот – тоа е кога внесуваме најмногу калории, а добриот и здрав појадок ги спречува и осцилациите на инсулин во крвта. Премногу варијации во шеќерот создава чувство на глад што не тера да посегнеме по грицки. Меѓутоа, во последно време, системите за слабеење на постот стануваат сè попопуларни, од кои некои вклучуваат дури и шеснаесет часовни периоди на нејадење. Луѓето во овие системи често имаат тенденција да прескокнуваат голем појадок.

Сепак, она за што се согласуваат нутриционистите е важноста на ручекот. Тоа е задолжителен оброк кој мора да ги задоволи вашите нутритивни потреби. Ако го прескокнете ручекот, ризикувате замаглување и главоболки, поспаност, раздразливост и намалени когнитивни способности.

Во однос на исхраната, идеално, ручекот треба да содржи протеини, масти, бавни јаглехидрати и влакна. На пример: пилешки гради со кафеав ориз и свежи билки.

Во кое време треба да вечерате за да изгубите тежина?

Препораката на експертите е едногласна: најмалку два часа пред спиење, а најдобро би било дури три до четири часа пред да планирате да заспиете. Истражувањата покажаа дека предоцна вечера е поврзано со зголемен ризик од дебелина и метаболички нарушувања.

Нутриционистите дозволуваат и две помали грицки, меѓутоа, треба да ги јадете само доколку навистина се чувствувате гладни – досадата и стресот не се причина да посегнете по храна. Ужината е дозволена само откако ќе поминат два часа од главниот оброк.