КОИ ЧАЕВИ ГО ЗАБАВУВААТ СТАРЕЕЊЕТО И БРЧКИТЕ: Билкарот Момчило Антонијевиќ – билки за младешка кожа

0

Билкарот Момчило Антонијевиќ открива кои растенија ја негуваат кожата, го забавуваат стареењето и помагаат при проблеми со кожата. Подароците на природата кои ја чуваат младоста…

Иако многу козметички производи, креми и производи за нега ја полнат соблекувалната и кабинетите во бањата, треба да се потсетиме и на даровите на природата кои можат да ни помогнат да изгледаме убаво, негувано и младешко. Билкарот Момчило Антонијевиќ за РТС изјави како можеме да го забавиме стареењето и да ги решиме проблемите со кожата на природен начин.

„Можеме да го забавиме стареењето до одреден степен со пиење чаеви кои содржат антиоксидантни материи . Има растенија кои имаат исклучително висок процент на овие супстанции, рузмарин, мајчина душица, жалфија и жалфија се вклучени во оваа група – тоа се сите растенија што ги употреба континуирано, индивидуално и мешано, може да го забават дејството на слободните радикали и на тој начин да влијаат на изгледот и состојбата на нашата кожа“.

Антонијевиќ објасни дека растенијата кои влијаат на бубрезите и црниот дроб како главни органи за детоксикација на телото се исто така исклучително важни за младешкиот изглед и состојбата на кожата. Сакам да го спомнам растевикот, кој е природен диуретик , ја регулира работата на нашите бубрези, го поттикнува исфрлањето на вишокот течности од телото. Се препорачува за луѓе кои имаат темни кругови. Содржи и големо количество силициум и го подобрува растот и квалитетот на нашата коса , кожа и нокти“.Препаратите со дезинтегратор се користат и за надворешна употреба против стрии.

Глуварчето, едно од омилените лековити растенија во овој регион, е исто така добро за здравјето на црниот дроб и бубрезите, но се користи и за кожни проблеми, како што се егзема, дерматитис, рингворм, па дури и псоријаза.

Од лековитите растенија, односно нивните масла, можете да направите серум за ноќна нега на кожата и за третман на разни кожни проблеми – гребнатини, псоријаза. 10 ml есенцијално масло од смил и 3 до 4 капки есенцијално масло од камилица се додаваат во 10 ml масло од невен. Откако добро ќе се протресете и измешате, земете го шишето со капалка и нанесете го маслото на влажна кожа. Измијте ги рацете, нанесете го маслото на влажната кожа на рацете, а потоа нанесете го на лицето. Смиље е тајната на медитеранската женска убавина бидејќи делува против хематоми, капилари и има антиинфламаторно дејство, како што изјави Антонијевиќ. Камилицата има и антиинфламаторни својства, па затоа се користи за нега на чувствителна детска кожа.

Во оваа приказна незаменлива е и алое вера, кралицата на хидратацијата , а покрај неа Антонијевиќ посочува уште едно растение со слично дејство. “Ова многу слично го прави ајдучката трева и воопшто растенијата кои содржат алантоин – во оваа група спаѓаат невенот, комфријата. Тоа се растенија кои помагаат при разни оштетени кожи – исекотини, изгореници, а ајдучката трева е добар лек против розацеа. Постојат голем број на луѓе на кои ова растение, кое го нарекуваме плевел, им помогнало во лекувањето на кожните проблеми и во лекувањето на респираторните органи“.

“Алоето ја хидрира кожата и го стимулира создавањето на нови клетки. Тоа многу слично го прават ајдучката трева и воопшто растенијата кои содржат алантоин – во оваа група спаѓаат невенот, черепот. Тоа се растенија кои помагаат при различни оштетена кожа – исекотини, изгореници и ајдучката трева е добар лек за розацеа.Голем е бројот на луѓе на кои им помогнало ова растение кое го нарекуваме плевел во лечењето на кожните проблеми и во лекувањето на респираторниот систем“.