МАЖ (41) ПОЧИНА ОД ВИАГРА И НЕКОЛКУ ЧАШИ АЛКОХОЛ: Ова се симптомите, а еве кој НИКОГАШ не смее да го користи ЛЕКОТ за потенција

0

41-годишен маж починал откако земал две таблети вијагра додека консумирал алкохол.

Маж од Нагпур, Индија, таа кобна вечер зел две таблети силденафил од 50 милиграми, продадени под името Виагра, во комбинација со алкохол.

Виагра, дрога, маж, ерекција

Сè изгледало нормално до утрото, кога почувствувал некаков „немир“, пишува Дејли мејл. Тој повраќал, а девојката која била со него веднаш повикала брза помош. Иако не сакал да придава премногу значење на тоа и да создава паника, неговата состојба наеднаш се влошила. Мажот бил пренесен во болница, но по пристигнувањето констатирана е смрт.

Тој почина од цереброваскуларна хеморагија предизвикана од недостаток на кислород во мозокот. Аутопсијата утврдила дека мешавина од алкохол и дрога, како и постоечкиот висок крвен притисок, довеле до неговата смрт, неговото ниво на алкохол во крвта било 0,186 промили.

Виагра, дрога, маж, ерекција

Несаканите ефекти на овој сè пораспространет лек што луѓето го користат за долготрајни интимни односи, наместо да помогне во еректилната дисфункција за која е наменет, вклучуваат главоболки, вознемирен стомак, проблеми со крвниот притисок, црвенило и назална конгестија. Според нашиот познат уролог Др. Александар Милошевиќ, вијагра и слични лекови не треба да ги користат мажите кои боледуваат од дијабетес, како и оние кои земаат лекови за срце.

Иако овој најпопуларен лек за потенција може да се купи без рецепт, во аптека, но и на црниот пазар, предупредувањата на лекарите се дека никогаш не треба да се зема додека не дозволи лекар специјалист. Од една едноставна причина – вијаграта го намалува крвниот притисок и доведува до слаба циркулација и работа на срцето.

Виагра

„Кога притисокот ќе падне на 80 или 90, во таа состојба развојот на срцев удар е многу сигурен. Во случај на прекумерно консумирање и лошо здравје, може да дојде до нарушување на срцевиот ритам, болка во градите, слабост, дехидрација, дури и несвестица“, Кардиолог објасни тогаш д-р Миљко Ристиќ.