МБАПЕ СЕ ЗАКАНИ СО ТУЖБА ДО ПСЖ! Францускиот репрезентативец ја побара својата плата, а од сумата ќе ви се заврти во главата!

Францускиот фудбалер Килијан Мбапе немаше целосна причина да биде задоволен поради ремито меѓу неговата селекција и Холандија (0:0) , но тоа нема да биде толкав проблем за него, бидејќи наскоро би можел да биде среќен со многу добри вести, финансиската.

Имено, како што пренесува францускиот весник „Лекип“, Мбапе од својот поранешен клуб ПСЖ побарал се што следува од писмото на договорот од април, а тоа е некаде околу 100 милиони евра, кога се вклучени платите и бонусите.

Челниците на „светците“ не се погрижија за тоа, особено претседателот Насер Ел Хелаифи. Сепак, споменатата сума е загарантирана со договорот, па клубот од „Парк на Принцевите“ ќе треба да му плати на сега веќе поранешниот играч.

Инаку, според угледен француски весник, францускиот репрезентативец е подготвен да го тужи поранешниот клуб.

Да потсетиме, Мбапе летово потпиша за Реал Мадрид без обештетување бидејќи му истече договорот со парижаните.