НАЈЛОШАТА ВЕСТ ЗА НОВАК ОД АМЕРИКА: Ѓоковиќ гледа кон Италија како помош(ВИДЕО)

0

Настаните во Флорида не одат во корист на Новак.

Новак Ѓоковиќ импресионираше со својот потег на натпреварот помеѓу Црвена Звезда и Валенсија , но лоши вести му доаѓаат од Соединетите Американски Држави.

Светскиот тенисер број еден, Карлос Алкараз лесно се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Мајами, откако го совлада Тејлор Фриц со 6:4 и 6:2 .

Шпанецот ја заврши работата на Флорида по 78 минути, а локалниот тенисер не искористи две брејк шанси во четвртиот и шестиот гем од првиот сет.

Момчето од Мурсија ја заврши работата во вториот сет со брејк во седмиот гем за 5:2 , а на камерата по мечот напиша „Повторно полуфинале, Мајами те сакам“.

Новак сега се потпира на Јаник Синер , бидејќи Алкараз треба да го брани трофејот во Мајами за да ја задржи лидерската позиција на АТП листата.

Ќе видиме дали Италијанецот ќе успее да го совлада Карлос, а во второто полуфинале ќе го гледаме рускиот дуел меѓу Данило Медведев и Карен Хачанов .