На 24 февруари Русија планира да испрати спасувачки вселенски брод до ISS

Спасувачкото летало ќе врати на Земјата тројца членови на екипажот од Меѓународната вселенска станица, каде гас за ладење на кабината и опремата истекува од друго, претходно испратено руски летало наменето за оваа намена.

Русија планира да испрати спасувачки летало во петок, 24 февруари, за да врати на Земјата тројца членови на екипажот од Меѓународната вселенска станица (МВС), каде гас за ладење на кабината и опремата истекува од друг, претходно испратен руски летало наменет за оваа намена. , пишува АФП, пренесува Бета.

Извор од руската вселенска агенција Роскосмос изјави дека одлуката за лансирањето ќе ја донесе Државната комисија која „наскоро ќе се состане“.

Роскосмос во понеделникот објави дека откако е откриено истекување гас на леталото што се приклучи на Меѓународната вселенска станица, најдоцна до почетокот на март ќе биде испратено второто летало Сојуз МС-23 за да ги врати тројцата космонаути – двајцата руски и еден Американец – до Земјата. , но сега е забрзано.

Ова е второ истекување на претходно лансирано вселенско летало закотвено во Меѓународната вселенска станица, а првото беше пред два месеци.

Соработка меѓу САД и Русија на ISS

Во петокот оштетен руски вселенски товарен брод се одвои од Меѓународната вселенска станица по четири месеци и ќе падне во атмосферата и ќе изгори над Тихиот Океан.

Товарното вселенско летало „Прогрес 82“, кое е прикачено на ISS од октомври, има оштетувања што предизвикаа истекување на течност и депресирање на системот за ладење.

Од почетокот на руската агресија врз Украина, Меѓународната вселенска станица е едно од ретките места каде се уште постои соработка меѓу Москва и Вашингтон.