НЕ ПОСТОИ ТОЈ БРОЈ, СЕУШТЕ ГО НЕМА! Цел свет го чекаше обраќањето на Ѓоковиќ! Новак испрати БРУТАЛНА ПОРАКА до ривалите и навивачите

0

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ и се обрати на јавноста на прес-конференција на тениските терени „Новак“ во Дорчол.

Србинот зборуваше за продолжението на сезоната, плановите и целите, но и за големото ривалство со Рафаел Надал. Новак испрати силна порака и до своите ривали и обожаватели, зборуваше за својата глад и страст за тенисот.

Србинот откри дека в четврток ќе отпатува за Дубаи каде ќе игра на турнирот од серијата 500, а за турнејата во САД се уште нема одговори бидејќи „процесот е во тек“.

Накратко се осврна на повредата во Австралија и обвинувањата дека ја измислил таа повреда.

Нови рекорди?

“Штефи Граф е легенда, некој што многу го почитувам. Фактот дека имам можност да го соборам рекордот е импресивен. Да се ​​биде број еден и да се освои Вимблдон беше голем сон за мене. Кога го постигнав во 2011 година, морав да постави нови цели“.

Новак Ѓоковиќ

Моќната порака на Ѓоковиќ за продолжување на кариерата

„Нема бројка што би ми ја задоволила гладта за грен слем, уште нема. Немам крајна бројка, ниту граница, во смисла – до која возраст ќе играм. Некако автоматски по на возраст од 30 години, луѓето почнуваат да поставуваат прашања „кога е крајот?“. Федерер, Надал и јас често се соочувавме со тие прашања. Има многу предвидувања и нагаѓања, но таа глад сè уште постои. Јас повеќе би ја окарактеризирал како страст за спортот и желбата да се натпреварувам. Напоменав дека навистина го сакам овој спорт. Обожавам да играм со мојот син, моите деца, било кој, тенис и рекреативно. Немам аверзија кон овој спорт бидејќи зафаќа голем дел од мојот живот. Професионално имам желба да се докажувам. Некои би го сметале за дрско, но јас не мислам така. Оној што има шанса да освои историски број титули, тој тоа го сака“.