НОВ СКАНДАЛ !? Интернетот ‘гори’ поради оваа фотографија на Доналд Трамп – причината е неверојатна: “Ѓубриња, секташи…“ (фото)

0

Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Доналд Трамп на првиот митинг од неговата предизборна кампања во Тексас се пожали на кривичната пријава што против него ја поднела Сторми Даниелс, порнографската ѕвезда, која тврди дека била поткупена за сексуалните услуги услуги што ги имала со поранешниот претседател. 

Овој пат, контроверзниот поранешен претседател не привлече внимание само со своите изјави, туку и со фотографијата што ја објави медиумската агенција Associated Press.

На фотографијата се гледа како Доналд Трамп излегува од црн автомобил облечен во темно одело со бела кошула и без вратоврска. На страниците на Associated Press, можно е да се пронајде спорна фотографија направена од фотографот Еван Вучи, за која тие тврдат дека е сосема легитимна. Во описот на фотографијата стои дека е направена на Флорида и дека на неа се гледа како 76-годишниот поранешен претседател излегува од автомобилот и се упатува кон авионот кој го однел во Тексас.

Некои корисници на социјалната мрежа Твитер веруваат дека фотографијата е фотошопирана односно дека е создадена од вештачка интелигенција или во екстремен случај лажна бидејќи, според нив, претседателот изгледа премногу добро за да биде вистинска.

Неверојатни сте со оваа монтажа, сакате да го направите да изгледа како херој, замислете да го направиле ова за ХилариЏо или Берни. Секташи“, напиша еден корисник, споредувајќи го Трамп со другите претседателски кандидати кои немаа среќа да ги поправат своите тела во програмите за фотошоп.

Друг додаде дека дефинитивно станува збор за манипулација со фотографии бидејќи вистинскиот Трамп е најмалку 30 килограми потежок од оној на фотографијата. Администраторите од страницата на која е објавена фотографијата, како и видеото кое го додале во коментарите, не ги убедиле упорните левичари дека не се работи за монтирана фотографија.

Трамп го започна својот говор со песната „Правда за сите“, прикажувајќи ги мажите затворени за немирите од 2020 година кога неговите приврзаници го нападнаа Капитол поради наводно „наместените избори“. Тој продолжи да му се заканува на обвинителот Алвин Брег, кој го истражува во претходно споменатиот случај со Сторми Даниелс.

Трамп на тој начин се соочува со можноста да стане првиот американски претседател обвинет за плаќање пари на порно ѕвезда, иако тој го негира целиот случај. Јавните говори против Брег предизвикаа обвинителот да прими заканувачко писмо со прашкаста материја за која подоцна беше откриено дека е безопасна.

45-тиот претседател на САД уште еднаш го потврди лажното тврдење дека претседателските избори одржани пред три години биле наместени и ги пофали демонстрантите кои го извршија нападот на 6. јануари истата година. Тој ги нарече обвинителите кои го истражуваа неговиот случај „човечки ѓубриња“ и откри дека тие се една од причините за неговите проблеми.

Критичарите на Трамп го опишаа собирот како анти-демократски и не-американски.