Пекол на земјата: 136 деца умираат секој ден во Појасот Газа (ГРАФИКА)

0

Во Сирија во просек дневно се убиваат три деца. Бројот на најмладите кои умираат секој ден во Газа е 45 пати поголем – 136

Министерството за здравство на Хамас денеска соопшти дека најмалку 10.812 Палестинци се убиени во израелските напади врз Појасот Газа од 7 октомври.

Убиени се дури 4.412 деца од вкупниот број, објави „Гардијан“.

Портпаролот на агенцијата за деца на ОН, УНИЦЕФ, Џејмс Елдер, претходно изјави дека Газа станала „гробишта на илјадници деца“.

Статистиката за убиените деца во конфликтните зони доволно зборува за овој пекол на земјата за сите жители на Појасот Газа, особено за најмладите.

Дури 3.100 деца биле убиени во Ирак за 14 години, од 2008 до 2022 година, што е за 1.300 помалку од бројот на деца кои загинале во Појасот Газа за само 30 дена.

Војната во Сирија ги однесе животите на 12.000 деца за 11 години, а заврши во 2022 година. Во оваа земја во просек секој ден се убиваат по три деца. Бројот на најмладите кои умираат секој ден во Газа е 45 пати поголем – 136 .

УНИЦЕФ предупреди дека бројот на жртвите ќе продолжи да расте доколку не се стави крај на војната во Газа и дека децата во густо населената палестинска енклава ќе бидат изложени на уште поголем ризик.

„Од почетокот на непријателствата во Појасот Газа, УНИЦЕФ беше меѓу првите кои апелираа за итен прекин на конфликтот, за да може да се достави помош, а децата кои се киднапирани да бидат ослободени. Како и многу други , апелиравме да се стави крај на убиствата на децата. Децата умираат бидејќи не можат да ја добијат потребната медицинска нега“, предупреди портпаролот на УНИЦЕФ Џејмс Елдер.

Сепак, рече тој, заканите по животите на децата „одат подалеку од бомбите и ракетите“, бидејќи смртноста на доенчињата од дехидрација е растечка закана во енклавата, бидејќи Газа моментално произведува само пет отсто од потребната вода, бидејќи повеќето постројки за бигор не работат поради оштетување или недостаток на гориво.

Според него, ова е голем проблем бидејќи, во отсуство на вода за пиење, децата се принудени да пијат солена вода, што предизвикува разни здравствени проблеми.