ПИЈАЛОК КОЈ ГИ РЕГУЛИРА ХОРМОНИТЕ НА СТРЕС И ПРОМОВИРА СЛАБЕЕЊЕ: Ставете ги овие состојки во литар вода и ослободете се од вишокот килограми

0

Рецепт за пијалок за детоксикација и слабеење – ставете 4 намирници во 1 литар вода!

Една од главните состојки за детоксикација секако е ѓумбирот. Оваа суперхрана, богата со витамини, минерали и антиоксиданси , се препорачува и за слабеење , а се користи и свеж корен од ѓумбир .

Како ѓумбирот промовира губење на тежината?

  1. Ја стимулира термогенезата – Главниот изразен ефект на ѓумбирот врз слабеењето се должи на способноста на коренот да ја подобрува термогенезата – производство на топлина што ги придружува сите процеси во телото, со што го поддржува топењето на масните наслаги.
  2. Го стимулира варењето – Римјаните го ценеле ѓумбирот поради неговите дигестивни својства и биле среќни што го користеле како дигестивно помагало откако консумирале големи количини храна. Од античко време, ѓумбирот е познат како растение кое го олеснува варењето и, како што докажале научните студии, ја забрзува апсорпцијата на хранливите материи од ѕидовите на цревата.
  3. Го регулира нивото на кортизол и инсулин – Кортизолот, попознат како хормон на стресот, е составен дел од хормоналната рамнотежа на секој човек. Но, со зголемен стрес, кортизолот драстично се зголемува и како резултат на тоа се буди апетитот и супстанциите побрзо се претвораат во масти отколку во енергија. Ако користите ѓумбир за слабеење, способноста на коренот да го потисне зголеменото производство на кортизол ќе ви биде од голема помош.
  1. Одличен извор на енергија – Освен што ги согорува масните наслаги, ѓумбирот е и одличен извор на енергија, хранливи материи и ги ублажува болките во мускулите предизвикани од физичката активност.

Рецепт за напиток од ѓумбир за слабеење

Покрај ѓумбирот, останатите состојки на овој напиток се исклучително здрави, промовираат слабеење и исфрлање на токсините од телото.

Состојки:

3-4 лажички зелен чај
4 см свеж рендан корен од ѓумбир
1/2 сецкан излупен лимон
листови од свежо нане, по вкус

Подготовка:

Ренданиот ѓумбир ставете го во 500 мл вода и варете околу 15 минути на средна температура. Се трга од оган, па се додава лимонот и нането и се остава да отстои околу 10 минути. Напитокот процедете го и оставете го да се излади.

Зелениот чај се прелива во 500 мл топла вода, се остава да се свари 3 минути, па се процедува. Кога зелениот чај ќе се олади, измешајте го зелениот чај со течност од лимон и ѓумбир и консумирајте го ладниот напиток во текот на денот.