Полуден 19-годишник уби две жени и мало девојче, а потоа пукал во новинарите

0

Вооружен маж отвори оган врз двајца телевизиски новинари кои известуваа од местото на друго убиство во предградие на Орландо, Флорида, при што уби еден новинар, а рани уште еден, соопштија локалните власти, повикувајќи се на Ројтерс.

Осомничениот е идентификуван како Кит Мелвин Мозес, 19-годишен, а бил уапсен набргу по пукањето. Мозес е обвинет и за две други престрелки во кои загинаа 9-годишно девојче и жена на 20-годишна возраст, изјави шерифот на округот Оринџ Џон Мина на прес-конференција.

Двајца новинари беа нападнати во Пајн Хилс, предградие на Орландо, репортер и фотограф на кабелската телевизија Spectrum News 13, која е во сопственост на Charter Communications.

Мојсеј се соочува со обвиненија за тој напад, како и за убиство на деветгодишно девојче и ранување на нејзината мајка во нивниот дом во исто време кога биле нападнати новинарите, рече Мина.

Осомничениот неколку часа претходно убил и жена во возилото, се наведува во соопштението.

Мина рече дека не е утврден мотивот за ниту едното пукање, но се верува дека Мозес бил познаник на првата жртва.