ПОСЛЕДНАТА ПОРАКА НА ТИНА ТАРНЕР ГО КИНЕ СРЦЕТО! Еве што зборувала Тина пред смртта: Раскажала како „избегала од одвратниот живот“

0

Тина Тарнер , позната пејачка и една од најдобрите сценски изведувачи во светот, почина на 83-годишна возраст во Цирих . За време на нејзината долга и успешна кариера, таа често велеше дека „чистата глава и јасните мисли“ ја водат до успехот. Како што рече, била опкружена со предизвици, сиромаштија и несреќен живот кој можел да ја одвлече до самото дно, но својата светлина ја нашла во темнината.

Во 1993 година, Тина Тарнер доби почесна награда на „The Essence Awards“, престижен музички настан што беше организиран во чест на афроамериканските изведувачи, а кога излезе на сцената рече дека цел живот знаела дека има подарок, но дека ќе го потроши.ако го води животот на луѓето со кои била опкружена додека растела.

Тина Тарнер

– Сите сме родени со подарок. Некои од нас имаат повеќе таленти. Најдобра сум во пеење и танцување. Но, не го променив мојот живот и не го обликував за утре да бидам наградена за она што го направив и постигнав. Мојот најголем успех е она што го постигнав после тој одвратен живот. Како постигнав гол? Умот ми беше јасен. Без дрога, без алкохол.

Многу сум среќна за оваа награда вечерва бидејќи ова е мојата земја, мојот народ. На здравје – изјави Тина Тарнер.

Документарец

По ова, Тина објави документарен филм за себе наречен „Тина“ во 2021 година. Искрениот и емотивен документарец беше нејзино ЗБОГУВАЊЕ со публиката.

– Рефлекторите веќе не и се интересни. Таа работеше 60 години – а сега постојано се присетуваше на траумите од минатото – изјави режисерот на филмот.

Филмот ги прикажува добрите и лошите времиња, нејзината врска со Ајк Тарнер кој почина од предозирање со дрога во 2007 година.

 Овој филм е нејзиниот начин да му каже на светот еднаш засекогаш: „Ова се деловите од мојата приказна што ги оставам зад себе. Сега пуштете ме’ – рекол директорот.

Тина Тарнер во документарецот зборуваше и за нејзината мајка Зелма Присли, велејќи дека таа не е љубезна личност и дека не ја сака.

Во документарецот таа изјави дека нејзината мајка била малтретирана од нејзиниот татко Флој Булок. Родителите на Тина ја напуштиле. Нејзината мајка си заминала кога пејачката имала 11 години, а две години подоцна нејзиниот татко повторно се оженил и ја испратил неа и сестра и во Тенеси да живеат со нивната баба.

Подоцна се соединила со нејзината мајка кога станала позната.

Дури и откако станав Тина, мама уште велеше: „Кој го направи тоа?“. И реков: „Јас го направив тоа, мамо!“. Мило ми беше да и покажам што направив. Имав куќа, автомобил, а таа ми рече: „Не, не верувам, ти си мојата ќерка , не ти не го направи тоа“, рекла Тина и додала: „Не ме сакаше, не ме сакаше околу себе, не го прифаќаше мојот успех, а јас правев се за неа само да ме сака“.

Исто беше и со Ајк Тарнер. Ме претепа со справа за ширење на чевли. После тоа ме принуди да легнам и имаше секс со мене. Тоа беше почеток на тортурата. Морав да легнам, а тој ќе стоеше над мене и ќе ме удираше со прстот по гениталиите, кои поради тоа беа отечени – рече таа за насилството во бракот со Ајк Тарнер и додаде:

– Го мразев Ајк долго време, морам да го кажам тоа. Но, потоа, откако умре, навистина сфатив дека тој е болен човек. Тој ја започна мојата кариера и беше добар со мене на почетокот. Па, имам добри мисли. Можеби е добро што го запознав, не знам.

Таа не сакаше да сними голем хит

Тарнер во документарецот откри дека не и се допаднала една од нејзините најпознати песни „What’s Love Got to Do With It“, кога првпат ја слушнала. Нејзиниот менаџер во тоа време, Роџер Дејвис, ја натерал да ја сними песната бидејќи мислел дека песната е многу моќна:

– Беше страшно. Беше ужасно. Пеев рокенрол. … Тоа беше поп песна.

Таа потоа се сретна со текстописецот Тери Бритни и ја отпеа песната, правејќи ја мелодијата своја.

„Мојот единствен вистински брак“

Тина Тарнер откри голем број детали за нејзината љубовна врска со Ервин Бах, со кого се омажи во 2013 година по 27 години врска.

Рекла дека бракот со него е нејзиниот единствен вистински брак.

Тина Тарнер

– Го имаше најубавото лице. Тој беше толку убав. Срцето ми се издигна. Тоа значи дека душите се сретнале. Тој беше толку различен, толку опуштен, толку непретенциозен, и тоа беше почетокот на нашата врска.

Последна објава

Таа веќе официјално не се огласуваше, туку остана активна на социјалните мрежи каде во март годинава објави шокантна порака.

– Моите бубрези се жртва на тоа што не сфаќам дека високиот притисок требало да се лекува со конвенционална медицина. Се ставив себеси во голема опасност одбивајќи да се соочам со реалноста – дека ми треба секојдневна доживотна терапија – изјави Тарнер само два месеци пред да отиде на вечен одмор.