По толку години кариера, Џејмс Ли Кертис го добива првиот „Оскар“.

0

Џејми Ли Кертис го освои својот прв Оскар, оди чекор понапред од нејзините родители, кои и двајцата беа номинирани за Оскар.

Холивудската актерка, која е потомок на ѕвездата од „Психо“ Џенет Ли и на актерот од „Некои го сакаат жешкото“, Тони Кертис, ја зеде наградата за „најдобра актерка во споредна улога“ за нејзината изведба во „Сè насекаде одеднаш“. .

За време на емотивниот говор, Кертис (64) се погрижи да го потсети светот на нејзините корени и на фактот дека нејзините покојни родители никогаш не стигнаа до подиумот.

„Знам дека изгледа како да стојам овде сама, но не сум. Јас сум со стотици луѓе“, рече Кертис, пред да ги спомене своите колеги од филмот, додавајќи: „Штотуку добивме Оскар“.

Во завршните моменти од говорот, Кертис рече: „И мајка ми и татко ми беа номинирани за Оскар во различни категории. Само што јас освоив Оскар“.

Ли беше номинирана за „Најдобра актерка во споредна улога“ во 1960 година за нејзината улога во „Психо“ на Алфред Хичкок, додека Тони Кертис доби номинација во 1958 година за „Најдобар актер во главна улога“ за неговата изведба во „Пркосните“.

Мишел Јео во меѓувреме беше прогласена за „најдобра актерка“, додека Брендан Фрејзер исто така ја доби наградата „Најдобар актер“.

Филмот „Се` секаде одеднаш“ доби вкупно седум награди.