Превртен камион со амонијак во Илиноис: Најмалку пет мртви, населението евакуирано (Видео)

0

Најмалку пет лица, меѓу кои две деца, загинаа, а уште пет се повредени при превртување на камион во американската сојузна држава Илиноис, при што истече амонијак.

По несреќата локалното население било евакуирано, пренесува АП.

Според судскиот советник од округот Ефингем, Ким Роудс, тројцата загинати се членови на исто семејство. Две од нив се деца под 12 години.

Пожарникари, полиција и другите екипи за итни случаи се собраа вчера вечер на местото на настанот во близина на Теутополис и сè уште денеска се на лице место за да се обидат да го задржат амонијакот што доаѓа од превртената цистерна.

„Имаме многу храбри пожарникари, ЕМС, специјалисти за опасни материјали, полицајци кои работат на оваа сцена додека зборуваме“, рече денеска шерифот на округот Ефингем Пол Кунс на прес-конференција.

Несреќата предизвикала „голем облак од амонијак на коловозот што предизвикал ужасно опасни воздушни услови во североисточниот дел на Теутополис“, рече Кунс.

„Поради овие услови, итните служби мораа да чекаат. Тие мораа да ги ублажат условите пред навистина да почнат да работат, а тоа беше прилично голема површина“, додаде тој.

Несреќата, во која учествувале „повеќе“ возила, вклучително и танкер, се случил на околу една милја источно од Теутополис на американскиот меѓудржавен пат 40 во петокот околу 21:25 часот по локално време, соопшти државната полиција на Илиноис во соопштение испратено по е-пошта.

Тим Мекмахон, началникот на противпожарната служба во областа, рече дека цистерната почнала да протекува откако се превртела во ров. Тој рече дека властите сè уште ги спречуваат автомобилите да возат во областа.

Кунс рече дека нема информации дали смртните случаи се резултат на самата несреќа или истекување на хемикалии. Но, тој рече дека „сцената на несреќата била голема“.

Тој се извини за непријатностите предизвикани од истрагата и евакуацијата.

„Разбирам колку би било фрустрирачко ако не ни дозволат да патуваме или да се вратиме дома, но навистина мораме да ги фокусираме нашите ресурси на излевањето и на ситуацијата, па би ги прашал луѓето дали би можеле да имаат толку трпение“. – изјави Кунс.

Амонијакот е токсичен и може да претставува опасност по здравјето доколку не се почитуваат процедурите за безбедно ракување. Ефектите од вдишување безводен амонијак се движат од иритација на белите дробови до тешки респираторни повреди, со можна смрт при повисоки концентрации. Безводниот амонијак е исто така корозивен и може да ја изгори кожата и очите.

Теутополис се наоѓа на околу 148 километри југоисточно од Спрингфилд, главниот град на Илиноис.