ПРИВЕДЕН ШЕФОТ НА СМЕНА НА СТАНИЦАТА ЛАРИСА: Полицијата се сомнева во човечка грешка и небрежност! Се чека обвинител и судија

0

Грчката полиција го приведе началникот на смената на станицата во Лариса поради сомнение дека по негова вина се случила трагедијата во која се судриле патнички воз на релација Атина-Солун и товарен воз кој превезувал лим на релација Солун-Атина на источната патека.

Како дошло до судирот се уште се истражува, но фактот дека несреќата се случила по станицата во Лариса ја наведува полицијата да верува дека можеби се работи за човечка грешка.

Судирот се случил под околности кои се под истрага, но се чини дека се пронајдени два воза после станицата Лариса, кои се движеле по иста линија, завршувајќи во директен судир. Во моментов кранови ги преместуваат остатоците од вагонот бидејќи се навалил.

Сега обвинителот чека да види дали за краток период ќе одлучи дали шефот на смената ќе биде уапсен.

Грција, воз, несреќа
ФОТО: EPA/ACHILLEAS CHIRAS, AP/VAGGELIS KOUSIORAS, EPA/APOSTOLIS DOMALIS

Претставник на Хеленик Трејн и двајца началници на одделенија дале изјава во сообраќајната полиција во Лариса.

Како што изјави за ЕРТ градоначалникот на Темпа, Јоргос Манолис, во првите три вагони на патничкиот воз „Интерсити 62“, „развиле температури од 1.200 до 1.500 Целзиусови степени“.

Кобниот судар на два воза, еден комерцијален и еден патнички, во Темпи, кој исто така предизвика пожар, се случи во вторникот нешто пред полноќ.

Досега се пронајдени 36 мртви, изјави Василис Ватракојани, претставник на Противпожарната служба на петтиот брифинг во врска со трагедијата. Како што соопшти, 66 се повредени и префрлени во болниците во Лариса, Катеринис, Солун. Од нив, 60 се хоспитализирани во едноставни кревети, додека шест на одделението за интензивна нега. Повредени се вкупно 130 лица.

Во патничкиот воз имало вкупно 346 патници, а бројот на исчезнати лица не е пријавен. Сите девет работници на ОСЕ се мртви.