Распарчено тело на манекенка пронајдено во фрижидерот и во чаши со вода! Уапсен е поранешниот сопруг, дали семејството му помогнало во злосторството?

0

Распарчено тело на модел пронајдено во Хонг Конг. Нејзиниот поранешен сопруг е уапсен.

Во средата, 22 февруари, манекенката и инфлуенсерка Аби Чои (28) била пријавена како исчезната во полицијата во Хонг Конг . Делови од нејзиното распарчено тело во петокот биле пронајдени во фрижидер во изнајмен стан на северот од градот, а нејзиниот поранешен сопруг бил уапсен.

Пронајдени се делови од телото заедно со машина за сечење месо, електрична пила. Пронајдени се и делови од облека, соопшти полицијата. Полицискиот надзорник Алан Чунг на прес-конференција во саботата изјави дека поранешниот сопруг на манекенката бил уапсен додека се обидувал да побегне на пристаништето во Тунг Чунг, еден од островите Лантау во градот, пренесува Си-Ен-Ен.

Поранешниот сопруг на манекенката е уапсен заедно со нејзиниот брат и родителите и тие се задржани на распит. Полицијата продолжува да трага по преостанатите делови од телото на жената. Полицијата дошла до страшно откритие во куќа на место, на околу половина час возење од центарот на градот.

Во лонци со супа е пронајдено човечко ткиво, додека главата, торзото и рацете на жртвата не биле на местото на настанот. „ Во станот се пронајдени алатки што се користат за распарчување на човечки тела, вклучувајќи мелници за месо, моторни пили, долги мантили, ракавици и маски “, соопшти полицијата.

На јавноста и беше кажано дека куќата ја изнајмил поранешниот свекор на Еб пред само неколку недели. Чои зад себе остави син и ќерка со поранешниот сопруг, а тие ќе бидат чувани од мајката на манекенката, додаде полицијата.