Реал по рекорден петти пат го освои Светското клупско првенство

 Реал Мадрид синоќа во Рабат го победи саудиски Ал-Хилал со 5:3 во финалето на Светското клупско првенство.

Како дел од мадридскиот тим, напаѓачот Винисиус и играчот од средниот ред Федерико Валверде забележаапо два гола, уште еден гол постигна Карим Бензема.

За Ал-Хилал два пати погоди Лучијано Вието, еднаш во листата на стрелци се запиша Муса Марега.

Шпанскиот фудбалски гигант го освои Светското клупско првенство по петти пат во својата историја, што е рекорд во натпреварувањето.

Претходно Реал до трофејот дојде во 2014, 2016, 2017 и 2018 година.

Тренерот на „Кралевите“ Карло Анчелоти по трет пат во кариерата го освои светското клупско првенство. Тоа го направи два пати со Реал Мадрид и еднаш со Милан.