‘РЕВОЛУЦИЈА ЗАД ЗАВЕСИТЕ’ – Ако ова успее, светот каков што го познаваме фундаментално се менува: “Ова е најголемата глобална закана!“

0

Аврил Хејнс, една од најмоќните жени во светот, директорка на сите американски разузнавачки агенции, на сослушувањето пред Комитетот за вооружени служби на Сенатот на САД, на крајот од минатата недела, кажа дека нема доволно информации за да се потврди дека Украина е одговорна за нападот со дрон врз Кремљ. Воени експерти, анализирајќи ја видео-снимката што Русија ја објави во медиумите, без сомнение заклучија дека Киев не е одговорен и дека најверојатно станува збор за неуспешен обид на руската тајна служба да лажира напад, пишуваат еминентните странски медиуми.

Директорката Аврил Хејнс го привлече вниманието на сенаторите на заканата од ситуацијата во која би можела да се најде американската Влада доколку од 1. јуни, како што најави министерката за финансии Џенет Јелен, повеќе нема да може да ги исполнува своите финансиски обврски бидејќи Конгресот нема да го подигне нивото на задолжување. 

Речиси е сигурно дека Русија и Народна Република Кина ќе искористат таков настан за пропагандни цели со информативни операции, користејќи го како доказ дека американскиот политички систем е нефункционален“, кажала Аврил Хејнс, а пренесува Bloomberg.

Таквата ситуација ќе создаде „глобална несигурност“ за вредноста на доларот, американското раководство и американските институции, што ќе резултира со нестабилност на валутните, финансиските и пазарите на стоки деноминирани во долари.

Пекинг прави максимални напори да го намали уделот на американската валута, пред сè во трговијата, со цел да се отвори што е можно повеќе простор за ренминби како средство за размена. За ова помогна, свесно или несвесно, францускиот претседател Емануел Макрон, кој зборуваше против екстратериторијалноста на доларот во сега веќе легендарното интервју за Les Echos. Истото го мисли и Кина, но и Русија. Се чини дека Емануел Макрон не е свесен дека зголемувањето на уделот на ренминби во меѓународната трговија ќе го искористи Кина за да изврши притисок врз земјите со кои тргува – ЕУ е голем партнер – за да ги постигне своите цели, кои, кога станува збор за системот, се спротивставени на европските стандарди. Способноста на Западот да го користи доларот како средство за притисок врз Русија по агресијата врз Украина ја ослабе Москва.

Си Џинпинг и Владимир Путин

Двете земји речиси сигурно ќе се обидат да искористат таков настан за пропагандни цели со информативни операции, докажувајќи дека американскиот политички систем е хаотичен, дека не сме способни да функционираме како демократија“, кажала директорката на Националната Разузнавачка Служба на САД.

Шаланда Јанг, директорка на канцеларијата за менаџмент и буџет на Белата куќа, кажа дека целосно ги поддржува изјавите на Аврил Хејнс, додавајќи дека Москва и Пекинг сакаат да гледаат хаос во американскиот систем.

Тие сакаат да не гледаат нас како неспособни да ги извршуваме нашите основни работи. Дали демократијата сè уште функционира, или функционира кинескиот начин ? И ние мора да ги земеме предвид тие работи и да го направиме она што е правилно за американскиот народ“, кажала Шаланда Јанг.

Директорката Аврил Хејнс ја прогласи кинеската комунистичка партија како водечка и најважна закана за националната безбедност на САД и глобалното лидерство.

Кога станува збор за руската агресија против Украина, американското разузнавање не го предвидува агресорот да се опоравува доволно оваа година за да оствари територијални придобивки, но Владимир Путин веројатно смета дека времето работи во негова корист и да ја продолжува војната – вклучувајќи ги и потенцијалните паузи во борбите – може да биде неговиот најдобар пат кон конечно обезбедување на стратешките интереси на Русија во Украина, дури и ако потребни се неколку години. Но, дури и ако украинската контраофанзива не биде целосно успешна, Русите веројатно нема да можат да започнат голема офанзивна операција оваа година“ заклучила директорката.

Многу е малку веројатно Русија да го користи своето нуклеарно оружје во Украина, тоа е нашата моментална проценка“, изјавила Аврил Хејнс, без да појасни на што се заснова проценката, објавува медиумската агенција Reuters.

Но, продлабочувањето на соработката меѓу Народна Република Кина и Русија се заканува да ја поништи повеќедецениската меѓународна стабилност во контролата на нуклеарното оружје“, кажал еден ден подоцна Пранај Вади, висок директор за контрола на оружјето во Советот за национална безбедност на Џо Бајден

Проценките дека Кина го проширува својот нуклеарен арсенал предизвикуваат загриженост за ера полна со нови опасности. За разлика од Студената војна, кога САД и Советскиот Сојуз го задржаа атомскиот паритет и се согласија да ограничат одредени видови оружје, повеќе нации развиваат технологии и материјали потребни за оружје за масовно уништување.

Во февруари оваа година Владимир Путин објави дека Русија се повлекува од договорот за ограничување на стратешкото нуклеарно оружје, „НОВ СТАРТ“. Народна Република Кина никогаш не била страна на договорот, а кога била поканета да се приклучи, таа одбила. Извори на американско воено разузнавање тврдат дека Пекинг се обидува да го зголеми бројот на нуклеарни боеви глави на 1.000 со цел да ги користи како пречка против евентуалниот одговор на САД во случај на инвазија на Тајван од страна на Кина.