САКА ЖЕНИ, И ВИКАЛЕ ДА НЕ СЕ БРИЧИ, БИЛА И ЌЕЛАВА: Еве која е евровизиската победничка Лорин, која влезе во ИСТОРИЈАТА на натпреварувањето

0

Шведската претставничка Лорин победи по втор пат на Евровизија . Нејзината песна „Тетоважа“ ја воодушеви цела Европа, исто како „Еуфорија“ во 2012 година во Баку, каде таа година беше домаќин на 57-то натпреварување по ред.

Евровизија, Евровизија 2023 година

Откако беше објавено кој е кандидат на Шведска за овогодинешниот натпревар, обложувалниците првично ја ставија на првото место, па може да се каже дека нејзината победа беше очекувана.

Инаку, таа влезе во историјата на Евровизија како првата жена која успеала да победи 2 пати и со тоа му се доближи на Ирецот Џони Логан кој успеа да го направи тоа 3 пати – како пејач, во 1980 година со песната „What’s Another Year “ и во 1987. со „Hold Me Now“, додека Линди Мартин ја напиша песната „Why Me“ со која победи во 1992 година.

Евровизија 2023 година

Што се однесува до Лорин, таа е родена во 1983 година во Стокхолм како Лорин Зинеб Нора Талхауи, во конзервативно муслиманско семејство кое емигрирало од Мароко. Уште од мала знаела дека сака да се занимава со музика.

Публиката во Шведска првпат слушна за неа во 2004 година на нивниот „Идол“ кога заврши на четвртото место и оттогаш нејзината кариера оди во нагорна патека.

Таа се пријави на Мелодифестивален 2011 (шведскиот национален натпревар за песна на Евровизија), но не постигна забележителни резултати. Сепак, следната година таа победи со песната „Еуфорија“, која подоцна беше најдобра песна на Евровизија.

Во 2012 година ја следеа гласини дека не ги бричи пазувите бидејќи изјавила дека ги поддржува жените кои не сакаат да се бричат, но никогаш не сакала да коментира дали тоа го практикува или не. Дел од јавноста беше згрозена од ова, некои дури и ја нарекуваа.

Имено, Лина Ехрин е снимена на Мелодифестивален како ги крева рацете по победата на Лорин, а кадарот од нејзината небричена пазува заврши на телевизија. Некој успеал да направи принтскин од тој момент, кој брзо почнал да се шири на социјалните мрежи.

После тоа, шведските активисти ја започнаа кампањата „Враќање на косата“, а Лорин ги поддржа.

Подоцна се нашла на мета на осуда затоа што си ја скратила косата ќелава, па поради таквата одлука многумина ја викале, но таа не обрнувала внимание.

Уште еднаш го привлече вниманието на јавноста (во 2017 година) не поради нејзината музика, туку поради изјавата дека е бисексуалка. Сепак, пред две години таа објави дека има момче.

ABBA

Победата на Шведска дојде во вистинско време – следната година се навршуваат точно 50 години од победата на АББА со „Ватерло“ во Брајтон, отворајќи го патот да стане една од најпопуларните групи досега.