Седум висококалорични намирници кои не треба да ги избегнувате во процесот на слабеење

Висококалоричната храна обично се вели дека е нездрава и не е хранлива. Вистина е дека прекумерната потрошувачка на висококалорична храна ќе ја зголеми вашата телесна тежина, но тоа не значи дека е навистина толку лошо.

Диететичарката Кристин Бирн наведува дека калориите не се лоши бидејќи се извор на енергија кој се наоѓа во храната. Има многу здрава храна која е богата со калории и хранливи и треба да се вклучи во урамнотежена исхрана.

„Калоричната храна може да обезбеди многу хранливи материи, а понекогаш тоа е најлесниот начин да му ја дадете на вашето тело потребната енергија“, објаснува Бирн.

Цели јајца

Јадењето цело јајце често има „лошо име“ поради високата содржина на масти и холестерол. Сепак, јајцата обезбедуваат и многу хранливи материи кои нема да ги добиете доколку не ги јадете цели. Тие нудат одличен извор на протеини и обезбедуваат витамини А, Д, Е и фолна киселина.

Полномасно млеко

Нутриционистката Ејми Голдсмит наведува дека полномасните млечни производи, вклучувајќи го и млекото, имаат повеќе калории поради нивната содржина на масти, но содржат и голем број витамини растворливи во масти. Покрај тоа, млекото е одличен извор на витамин Д и калциум и нема додаден шеќер.

Тестенини

Белите тестенини кои не се направени од интегрална пченица или мешунки често се етикетирани како „рафинирана храна“, но оваа храна може да се пофали со изненадувачка количина на хранливи материи. Тестенините содржат два грама влакна и седум грама протеини во 50 грама. Лошата репутација на тестенините веројатно доаѓа од фактот што тие најмногу се консумираат во преголеми количини и во комбинација со друга калорична храна.

Компири

Иако е богат со влакна, калиум и фосфор, компирот често се избегнува во процесот на слабеење. И покрај тоа што е скробен зеленчук, компирот со просечна големина има само 27 грама јаглехидрати. Тие можат да бидат одличен извор на влакна, витамини и минерали, но внимавајте како ги подготвувате и колку масти и натриум додавате.

Сирење

Полномасните млечни производи како сирењето секако се калорични, но тоа не значи дека треба да ги избегнуваме. Сирењето ги обезбедува диететските масти, протеини и хранливи материи кои ни се потребни. Покрај протеините, богат е и со калциум и го поддржува здравјето на коските и мускулите.

Јаткасти плодови и семиња

Јаткастите плодови се калорични, но се и супер хранливи. Полни со масти здрави за срцето, влакна и минерали како магнезиум и селен, јаткастите плодови се совршен пример за висококалорична храна што не треба да ја избегнувате. Путерот од кикирики нуди мешавина од масти, растителни протеини и ниски јаглехидрати, како и значителни количини на магнезиум и витамин Б6.

Прелив за салата

Иако е вистина дека овие намирници додаваат повеќе калории во вашиот оброк, тоа не значи дека треба целосно да ги исклучиме. Преливите за салата, особено ако се направени од незаситени масти како маслиново масло или масло од авокадо, можат да бидат многу хранливи и да помогнат во подобрување на апсорпцијата на хранливите материи во салатата со која ги комбинираме.