СЕ ПОДГОТВУВА НЕШТО ГОЛЕМО – Турција купува борбени авиони од САД, Бајден ги откри деталите од разговорот со Ердоган

0

Бајден по победата му се јави на Ердоган. Еве за што разговарале.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изрази подготвеност да купи борбени авиони Ф-16 од САД, изјави американскиот претседател Џо Бајден, кој разговараше со него, додавајќи дека Вашингтон би сакал Анкара да се откаже од своето противење на приемот на Шведска во НАТО.

Бајден му се јави на Ердоган за да му ја честита победата на претседателските избори во недела.

– Разговарав со Ердоган. Му честитав на Ердоган. Тој сè уште сака некаков договор за F-16. Му реков дека сакаме договор со Шведска, па прво да го завршиме тоа. Така, повторно ќе се слушнеме – им рече Бајден на новинарите пред да замине од Белата куќа за Делавер.

– Ќе разговараме повеќе за тоа следната недела – додаде тој.

Најавата на турскиот претседател за поканата беше кратка и помалку јасна. Се наведува дека двајцата лидери се согласиле да ја продлабочат соработката во сите аспекти на нивните билатерални врски, чија важност уште повеќе се зголеми во време на регионални и глобални предизвици. 

Турција изрази желба да купи авиони Ф-16 во вредност од 20 милијарди долари од САД, но продажбата е забавена поради приговорите на американскиот Конгрес, иако администрацијата на Бајден постојано изјавуваше дека ја поддржува продажбата.

Шведска и Финска аплицираа за членство во НАТО минатата година, напуштајќи ја долгогодишната политика на воено неврзување по конфликтот на Русија со Украина, но им треба одобрение од сите земји-членки на НАТО. Турција го ратификуваше пристапувањето на Финска во НАТО кон крајот на март, но продолжува да се спротивставува на пристапувањето на Шведска, тврдејќи дека Стокхолм им пружа засолниште на членови на милитантни групи кои Турција ги смета за терористи. Унгарија исто така не го одобри шведскиот пристап.

За Вашингтон приоритет е Шведска да се приклучи на НАТО алијансата до средината на јули, кога лидерите на алијансата треба да се сретнат на самитот во Литванија.