Социјалните мрежи, замка за малолетниците кои се жртви на трговија со луѓе

0

„Социјалните мрежи се повеќе стануваат замка за малолетните жртви на трговија со луѓе“, велат од организациите кои се фокусираат на заштитата на жртвите на трговија со луѓе во Северна Македонија.

Овие реакции следуваат по соопштението на македонското обвинителство на 27 јануари дека покренало истражна постапка против четворица велешани и уште еден од Тетово, под сомнение дека сториле кривично дело трговија со малолетни лица. Потоа Судот им изрече мерка притвор на четворицата осомничени од Велес и мерка куќен притвор на тетовецот под сомнение за сексуална злоупотреба на малолетно лице, како и подготовка на материјали со експлицитна содржина.

„Првопријавениот, 25-годишен велешанец, од крајот на декември 2021 година и во текот на 2022 година, со закана кон детето-жртва, им овозможил на осомничените и други лица да извршат сексуални и порнографски дејствија со жртва на трговија со луѓе“, се наведува. во известувањето на Обвинителството.

Според објавата, 25-годишникот ја запознал малолетничката преку социјалната мрежа Инстаграм во декември 2021 година и откако ја добил нејзината доверба, измамувајќи ја дека ќе започнат љубовна врска, ја уценувал со снимени материјали кои ги реализирал за време на интимните односи што ги имал со неа.

Обвинителството во текот на овој месец покрена истрага и против пет лица од градот Кавадар за сексуални услуги со малолетничка. За ова кривично дело трговија со малолетни лица предвидена е затворска казна од најмалку осум години.

„Жртвите мислат дека се виновни за тоа што им се случило“

Од невладината организација (НВО) против насилство и трговија со луѓе „Ла Страда“ алармираат дека децата се повеќе стануваат жртви на трговија со луѓе, додавајќи дека казната за ова кривично дело треба да се зголеми поради тоа што е категорија многу чувствителна.

Од оваа организација информираат дека секоја година се откриваат од 6 до 10 случаи на жртви на трговија со луѓе, иако додаваат дека оваа бројка е поголема бидејќи значителен дел од случаите не се пријавени.

Јасмина Димишкова од невладината организација „Ла Страда“, за Радио Слободна Европа вели дека жртвите на трговија со луѓе во најголем број случаи не ги пријавуваат случаите, бидејќи освен што не ги знаат своите права, најчесто, без право, мислат дека се одговорни за она што им се случи.

„Младите мора да се едуцираат за да бидат свесни за своите права. Значи, тие мора да бидат способни да ги остварат овие права. Малиот број на осудувања има врска со тоа што жртвите не се свесни дека се жртва, но оценуваат дека се виновни за тоа што им се случува и притоа се срамат, се плашат да не бидат жигосани од кругот“, вели Димишкова.

Заменикот на народниот правобранител, Јован Андоновски, за Радио Слободна Европа вели дека социјалните мрежи се повеќе се користат како стапица за малолетниците во однос на трговијата со луѓе.

„Интернет платформите, социјалните медиуми, односно современата технологија се повеќе станува замка за малолетниците, имено тие стануваат плен на трговија со луѓе.
Преку понудите за работа и дозволите за престој се кријат намерите на трговија со малолетници, додека оваа категорија нема доволно познавање во однос на ризиците во кои влегува при комуникацијата на социјалните мрежи“, вели тој.

„Неопходна е контрола од родителите на комуникацијата на социјалните мрежи“

Рита Беадини од невладината „Молекуќја“ вели дека државните институции мора да се подготват за современите проблеми со кои се соочува општеството, а тоа се опасноста и разните напади што ги добиваат девојчињата преку социјалните мрежи.

Таа нагласува дека во моментов најефикасен механизам останува контролата од страна на родителите на комуникацијата на малолетниците на социјалните мрежи.

„Никогаш не можеме да ги заштитиме малолетниците 100 проценти од ризикот од комуникација на социјалните мрежи, но нека знаат за последиците од неконтролираното користење на социјалните мрежи“, вели таа.

Инаку, во март минатата година, креаторот и администратор на групата наречена „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм, каде беа објавени фотографии и видеа со експлицитна содржина без дозвола на девојките, Дарко Костовски и Михаил. Пановски беа осудени на четири години затвор.

Кривичниот суд Скопје ги прогласи за виновни Костовски и Пановски за кривично дело производство и дистрибуција на детска порнографија.

Обединетите нации проценуваат дека околу 2,5 милијарди луѓе од 127 различни земји биле тргувани низ светот.