ФОТО | ХОРОР НА АВТОПАТ ВО СЛОВЕНИЈА – Целосно изгоре автобусот што возел на релација од Сараево за Франкфурт

0

Претходната вечер (недела) нешто по полноќ на автопат во Словенија односно на делницата од Обрежје до Љубљана, се запали автобус на босанско-херцеговскиот превозник „Кантиќ“ кој возел на релација Сараево-Франкфурт.

Властите од Бања Лука јавуваат дека сите патници и возачот излегле од автобусот навреме и дека за среќа нема повредени.

Се наведува дека сообраќајот на таа делница бил во прекин до 01:30 часот, а пожарникарите го изгаснале пожарот и го обезбедувале местото на несреќата.

Во оваа сообраќајна несреќа е причинета поголема материјална штета, бидејќи автобусот е целосно уништен.

Поради запалениот автобус, сообраќајот е прекинат на делницата од автопатот меѓу Кроново и постојката за одмор Старине.