ШТО ДА НАПРАВИТЕ АКО НЕКОЈ ГО КОМЕНТИРА ВАШИОТ ИЗГЛЕД: Актерката Хелен Мирен во 77 години ги научила овие 5 златни правила на среќата

0

Цитати од актерката Хелен Мирен – 5 правила за животот кои славната актерка ги научила во своите 77 години од животот. Можеби и вам ќе ви донесе среќа…

Актерката Хелен  Мирен , на која и се восхитуваме поради нејзината бескомпромисна кариера и начинот на кој живее, докажува дека годините се само бројка . „Трикот е да ги слушате вашите инстинкти, да ја искористите можноста кога ќе дојде, а потоа да дадете сè од себе. Како мамурлак, ниту триумфот ниту катастрофата не траат вечно“, се некои од често цитираните зборови на Хелен Мирен Ова е само еден од неконвенционалните советишто легендарната британска актерка го одржа во својот говор пред матурантите на американскиот универзитет Тулан во Њу Орлеанс, кога и беше доделена почесен докторат, исто како и на Универзитетот во Јужна Калифорнија малку порано. Истакнувајќи дека знаела дека ќе „поправат многу работи што не се во ред со светот“, Хелен потоа им дала пет прецизни совети за среќен живот – инспиративен и за подобрување на личниот свет на секого – за да им помогне во тоа.

Правило бр. 1: „Не брзајте со бракот“. (Секако дека не – се омажила во педесеттите години.)

Правило бр. 2: „Однесувајте се кон луѓето само како луѓе… Секој човек, без разлика дали има моќ над вашиот живот, заслужува еднаква почит и великодушност“. Додаток: „Бидете феминистка, без разлика на полот“.

Правило бр. 3: „Игнорирајте го секој кој го оценува вашиот изглед , особено ако тоа е некоја анонимна „болна личност“ која ве демне на Интернет.

Правило бр. 4: „Не плашете се од стравот… Не грижете се за можните последици. Внимавајте на стравот право во неговото грдо лице и газете напред.

Правило бр. 5: „Не ги комплицирајте работите“.

Поради нејзината отвореност, мудрост и духовитост, зборовите на Хелен Мирен често се цитирани како животни совети со кои многумина можат да се поврзат затоа што се зборуваат директно и искрено. Таа во своите јавни говори ги допре овие теми, меѓу другите …

За љубовта и бракот: „Не постојат правила во љубовта, но не брзајте со бракот. Се омажив за Тејлор [Хакфорд] подоцна во животот и се покажа одлично. Дајте му на вашиот партнер слобода и поддршка да ги оствари своите амбиции. Тоа е многу важно и валидно и за жените и за мажите“.

За пријателството: „Одржувајте контакт со вашите пријатели секој ден, а не мислам на Фејсбук. Подобро е да имате тројца одлични пријатели отколку 300 на социјална мрежа – пријатели со кои всушност разговарате“.

За алкохолот: „Никогаш не пијте алкохол освен ако не славите нешто, никогаш кога сте вознемирени поради нешто или кој било ден во неделата. И никогаш не пијте додека возите“.

За возраста: “Вашите четириесетти се добри. Вашите педесетти се одлични. Вашите шеесетти се фантастични. И вашите седумдесетти се исто така… прекрасни.”