Што треба а што не треба да јадете кога се обидувате да ја регулирате тироидната жлезда

0

Диетата може да помогне да се контролира функцијата на тироидната жлезда. Како треба да јадете ако имате хипертироидизам?

Кога имате хипертироидизам, односно кога тироидната жлезда е преактивна, првата промена што треба да ја направите во вашата исхрана е да избегнувате храна богата со јод.

Што е хипертироидизам?

Хипертироидизам, познат и како хиперактивна тироидна жлезда, се јавува кога тироидната жлезда произведува прекумерна количина на тироидни хормони. Тироидната жлезда е мал орган во облик на пеперутка сместен во предниот дел на вратот кој игра клучна улога во регулирањето на метаболизмот и врши неколку важни функции со ослободување на тироидните хормони. Вишокот на овие хормони може да предизвика различни симптоми и здравствени проблеми: губење на тежината, тахикардија, аритмии, анксиозност, тремор, потење, дијареа, нетолеранција на топлина…

Хипертироидизмот е многу поретко од хипотироидизмот, но е многу потешко да се контролира. Постојат неколку можни причини за хипертироидизам, иако тоа е генерално автоимуно нарушување.

Симптоми на хипертироидизам

Во нивната клиничка слика, луѓето со хипертироидизам обично покажуваат недостаток на витамин Д, анемија, а исто така и недостаток на витамини А, Ц и Е. Недостигот на витамини се објаснува со тоа што телото работи забрзано и троши се повеќе витамини. . Затоа, исхраната може да биде клучен фактор за ставање под контрола на функцијата на тироидната жлезда .

Како треба да се храните кога имате хипертироидизам?

Еве неколку основни упатства за исхрана за хипертироидизам :

Намалете го јодот

Првиот чекор за намалување на симптомите на хипертироидизам преку исхрана е да се избегнува храна богата со јод. Во нормални услови, на тироидната жлезда и е потребен јод за да функционира правилно, но ако тироидната жлезда е преоптоварена, јодот само ќе помогне да се забрза уште повеќе.

Затоа, треба да се избегнуваат следниве намирници:

Јодизирана сол.
Алгес.
Јаболкото и јагодите се плодовите кои имаат најмногу јод. Може да се јадат повремено, но не секојдневно.
Исто така, не се препорачува злоупотреба на лук и домати, тие се извор на јод.
Морска храна.

Зголемете го селенот

Паралелно со намалувањето на јод, препорачливо е да се зголеми внесот на селен. Овој минерал помага во регулирање на тироидната жлезда и кај хипотироидизам и кај хипертироидизам и е многу важен за имунолошкиот баланс. Во случај на хипертироидизам, храната богата со селен ја забавува апсорпцијата на јод.

Просото се препорачува во овие случаи поради неговата содржина на селен. Во денешно време не е тешко да се најде леб од просо, а може да биде добра опција за појадок, ужина или сендвичи. Пченичниот леб со својот глутен е богат и со селен.
Говедско и пилешко и риба се извори на селен. Рибата е богата со јод, но содржината на селен ја прави препорачлива храна.
Сливата, дињата, лимонот и агрумите како што се мандарина или грејпфрут исто така го обезбедуваат овој минерал.
Костените ја забавуваат апсорпцијата на јод.
Кикириките содржат селен и кофеинска киселина, кои ја намалуваат активноста на тироидната жлезда.
Лененото семе помага да се намали производството на тироксин или Т4, главниот тироиден хормон.
Суровата ротквица помага во регулирањето на хиперпродукцијата на тироидните хормони, а исто така е многу богата со витамин Ц. Додадете ја во салати.

Јаглехидрати и здрави масти

Хипертироидизмот предизвикува губење на тежината, па затоа не се препорачува да се внесуваат празни калории како оние што се наоѓаат во засладените пијалоци и засладувачите. Пожелно е да се одлучите за хранлива храна, поради што е препорачливо да се зголеми внесот на јаглехидрати, како што е, на пример, лебот од просо. Мастите исто така треба да се зголемат, но бидете сигурни дека тие се здрави транс масти.

Житарици

Целите житарки се многу здрави, но ако хипертироидизмот предизвикува дијареа, би било препорачливо да се одлучите за бел леб или ориз додека не се регулира нарушувањето. Исто така, потребно е да се размисли дали растворливите влакна на овошјето и зеленчукот се намалуваат некое време бидејќи го забрзуваат цревниот транзит.

Стимуланти како чај, кафе, мате или инфузии од женшен може дополнително да ги интензивираат овие симптоми.