Јадењето лук за лекување акни, што велат дерматолозите за трендот на TikTok?

На социјалните мрежи се прошири тренд за јадење незрел лук за да се ослободите од акните на лицето.

Преку видео на TikTok со скоро 24 милиони прегледи, една корисничка го документирала нејзиното патување со јадење суров лук за борба против хормоналните акни. Друг корисник, чие видео доби 14,4 милиони прегледи, го сподели напредокот на јадење суров лук за лекување на акни и темни дамки, пишува Verywellhealth.com .

Иако лукот може да изгледа како достапна и прифатлива алтернатива за третманите за акни – особено ако немате лесен пристап до дерматолог – има неколку причини зошто може да размислите двапати пред да го пробате овој метод.

Дали јадењето суров лук може да ги излечи акните?

Лукот со векови се користи во медицината како третман за сите видови болести, како што се висок холестерол и коронарна артериска болест.

Сепак, нема доволно студии за да се каже со сигурност дека може да ги исчисти акните, изјави дерматологот Рејчел Назаријан.

„Нема доволно докази поддржани од науката дека треба да јадете лук за третман на акни“, изјави Назаријан.

„Вистината е дека ниту една количина лук што ја консумирате нема да помогне во лекувањето на акните“.

Преглед од 2014 година покажа дека лукот има соединенија кои можат да го спречат растот на одредени бактерии и габи, потенцијално помагајќи при некои кожни заболувања. Сепак, истражувачите не кажаа дали лукот ќе биде корисен конкретно за лекување на акни.

Исто така, важно е да се запамети дека причините за појава на акни можат да бидат многу различни за секое лице кое го има ова нарушување. Според дерматологот Мелани Палм, акните можат да бидат предизвикани од хормонални промени, па дури и од употреба на козметика или производи за нега на кожата кои ги затнуваат порите и предизвикуваат излив.

Дали експертите препорачуваат да пробате лук за третман на акни?

Ако навистина сакате да се обидете да јадете суров лук за да се борите против акните и покрај недостатокот на докази, Гедес-Брус препорачува да започнете умерено. На пример, само започнете со користење на повеќе лук за да ја вкусите вашата вечера.

Експертот не препорачува секој ден да јадете незрели чешниња лук за лекување на акни.

„Премногу суров лук може да биде иритирачки, а исто така мириса лошо. Имаме многу поефикасни начини за лекување на акни кои се достапни“.