ЉУБОВ НА ПРВ ПОГЛЕД – КРАЛОТ ПАДНА ПО НЕА, А ТАА НЕ МРДНА НИТУ СО ПРСТ: И симнуваше ѕвезди од небото, а потоа стана НАЈМЛАДАТА КРАЛИЦА НА СВЕТОТ

0

Љубовната приказна на кралицата Ранија и јорданскиот крал Абдула Втори е бајка. Штом се запознале – се заљубиле.

Кралицата Ранија од Јордан се смета за една од најпознатите жени во арапскиот свет. Таа активно се бори за правата на жените, кои вклучуваат економска независност, почитување, одлучување и многу други нешта кои им се ускратени на жените во арапскиот свет.

Покрај тоа што е активна и позната на политичката сцена, Ранија често привлекува внимание и со својот ненадминат стил, како Шеиха Моза бинт Насер.

Таа неодамна прослави 29 години брак со својот сопруг, кралот Абдула Втори, додека меѓу нив беше љубов на прв поглед.

Љубов на прв поглед

Бидејќи Ранија била многу блиска со сестрата на Абдула, принцезата Ајша, парот се запознал преку неа. Имено, тие се запознале во 1993 година, на вечера организирана од Ајша и веднаш ги почувствувале искрите.

Кралот на Јордан во својата книга „Нашата последна шанса“ опишал како изгледал овој момент – признал дека бил маѓепсан од нејзината убавина штом ја видел.

„Кога ја погледнав, си помислив: „Каква убава дама“. Таа имаше 22 години и немаше поминато многу време во Јордан, бидејќи порасна во Кувајт и се пресели во Јордан за време на Заливската војна“, напиша тој.

Раније во почетокот не ја прифатила веднаш поканата за вечера, а според Абдула, „таа била тврд орев“.

Меѓутоа, откако Абдула ѝ испрати кутија со најдобрите белгиски чоколади, Ранија попушти и ја прифати неговата покана за вечера; и се потруди сам да го подготви јадењето! Абдула направил се за да ја освои Ранија – ја однел на возење со мотор во пустина, скијање на вода, летови со хеликоптери. Нивните пријатели рекле дека Абдула ја извадила Ранија од нејзината школка, и дека таа ја скротила неговата дива природа.

„Работите се развија и почнавме повеќе да разговараме и да излегуваме заедно. На 30 јануари ја поканив Ранија на вечера за мојот роденден, а татко ми седеше до мене и беше воодушевен од нејзината убавина и интелигенција. Ме покани истата вечер и праша: „Кога сакаш да ги запознаам нејзините родители?“ Ја однесов Ранија на едно од најубавите места – планина на периферијата на Аман, Тал Ал-Руман. Излеговме од автомобилот и ѝ реков дека нашата врска одеше во вистинска насока и тој брак е добра идеа. Се насмевнав, а таа молчеше. Тишината ја сфатив како да. Ги посетивме нејзините родители по две недели и добивме одобрение за бракот“, напишал кралот во неговата книга.

Свадба и почеток на заеднички живот

Во јуни 1993 година, тие го кажаа своето судбоносно „да“ на традиционална муслиманска церемонија. Претходно најмногу импресионираше бабата на Абдула Втори, кралицата Зеин ал Шараф Талал, која на венчавката рече: „Ти си дијамант кој ќе стане дел од семејството Хашемит“.

“Имаше неодолива насмевка и енергија која го привлекуваше како магнет. Што да кажам, другото е историја. Кога зборувам за нашата прва средба, приказната звучи како бајка, но реалноста е поинаква. Да се ​​биде Кралицата е всушност работа како и секоја друга“, рече таа претходно во едно интервју.

Доаѓање на тронот

Интересно е што принцот Абдула не требало да стане крал бидејќи е еден од двајцата помали браќа на покојниот крал Хусеин. Неговиот постар брат, принцот Хасан, со години ја држеше титулата наследник на тронот на Јордан.

Меѓутоа, на смртната постела во 1999 година, кралот донел неочекувана одлука да го прогласи својот син за единствен вистински наследник на тронот. По смртта на кралот Хусеин на 7 февруари 1999 година, Абдула дојде на тронот и ја доби титулата нов крал на Јордан. Шест недели подоцна неговата сопруга Ранија официјално ја доби титулата кралица, додека на 28 години ја доби титулата најмлада кралица на светот.

„Да се ​​биде кралица е работа што нема никаква врска со круна, замоци и возење во кочија. Се обврзав пред јорданскиот народ дека ќе му служам најдобро што можам и ќе давам се од себе секој ден“. изјави таа неодамна кога наполни 50 години.

Круна на љубовта

Парот својата голема љубов ја круниса со деца. Инаку, сопружниците имаат и четири деца – ќерките Иман и Салма и синовите Хусеин и Хашем.

Инаку, ќерката на Имам често е во центарот на вниманието, а многумина коментираат дека големата убавина ја наследила од мајка си, а и дека имиџот е прилика.