Брилијантноста на Адееми му помага на Дортмунд да го надмине Челзи, а Бенфика да победи

Напаѓачот на Борусија Дортмунд, Карим Адејеми, постигна извонреден соло гол за победа од 1-0 на домашен терен над класниот Челзи во првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампионите, при што Бенфика победи со 2-0 во Клуб Бриж. .

Натпреварот во Германија во средата, првата натпреварувачка средба меѓу двете страни, беше победена од страна на Челзи со шанси, но само брзото трчање и финиш на Адејеми од 63 минути можеше да ги раздвои.

Дортмунд сега ги доби сите седум натпревари во натпреварувањата во 2023 година.

Германскиот напаѓач, 21, ласкаше да мами откако потпиша од Салцбург во предсезоната, но неодамна оживеа со два гола во Бундеслигата и што може да биде клучен удар во Европа.

„Тоа беше тежок почеток, но продолживме да се бориме“, изјави Адејеми за DAZN. „Се обидов да победам еден-на-еден (со Енцо Фернандез) и голманот излезе, имав малку среќа и одиме. Со нашите навивачи беше неверојатно. Победата е многу важна за реваншот“.

Бенфика е на шеснаесетникот по пеналот на Жоао Марио и
доцниот гол на Давид Нерес во Бриж, а Португалецот троши повеќе шанси.

Реваншите се на 7 март.

Баерн Минхен победи со 1-0 на гостувањето кај Пари Сен Жермен, а Милан со ист резултат го победи Тотенхем на домашен терен во првите натпревари во вторник. Остатокот од првите осминафинални натпревари се следната недела, вклучувајќи го и носителот Реал Мадрид во Ливерпул во повторување на финалето од минатата сезона.

Англискиот играч од средниот ред на Дортмунд, Џуд Белингем (19), беше капитен на вториот натпревар од Лигата на шампионите оваа сезона, со Марко Ројс на клупата, бидејќи Един Терзиќ го претпочиташе поодбранбениот Салих Озџан.

За Челзи, левиот бек Бен Чилвел се врати за прв пат откако ја повлече тетивата во ноември.

Челзи мислеше дека постигнале гол рано, но Тиаго Силва ја уфрли топката во мрежата од слободен удар. Тој доби жолт картон и покрај неговите протести дека тоа е случајно.

Себастиен Халер, кој го имаше својот прв настап во Лигата на шампионите за Дортмунд по лекувањето од рак, потоа се приближи.

Жоао Феликс набрзо пропушти две шанси, вклучително и едната што ја погоди пречката, за тимот на Челзи кој во последно време се мачеше во Премиер лигата.

Англиската страна продолжи да биде во предност на почетокот на второто полувреме, Рис Џејмс двапати го тестираше Грегор Кобел.

Потоа од никаде, Адејеми истрча од сопствениот шеснаесетник до Челзи во неверојатен соло контра-напад пред да го заокружи Кепа Аризабалага за да постигне гол од остар агол.

Двократниот шампион Челзи притискаше за изедначување, со напорот кој го исфрли линијата, но победникот од 1997 година Дортмунд беше опасен на паузата во избезумената последна четвртина, вклучително и големото распаѓање на линијата.

Мислам дека нашите перформанси беа добри. „Полувреме е и одиме на Стемфорд Бриџ. Мораме да продолжиме да работиме.

Во Белгија, Англичанецот Скот Паркер го презеде овосезонскиот изненадувачки пакет Бриж во неговиот прв европски натпревар како тренер.

Бенфика, предводена од Германецот Роџер Шмит, ги имаше подобрите шанси, иако Рафа Силва удри во дрво, а ѕвездата на Португалија од Светското првенство Гонкало Рамос исто така беше закана.

Домаќините навистина ја имаа топката во мрежата пред паузата, но видео асистентот потврди дека Денис Одои е во офсајд.

Гостите го прекинаа ќор-сокакот на 51 преку пеналот на Жоао Марио, Симон Мињоле стигна до него, но имаше премногу моќ.

Џек Хендри го призна ударот од место по фаулирањето на Рамос.

Замената Нерес го зголеми водството во 88 минути додека двојниот шампион со едната нога стави во четврт-финалето.

Играчот од средниот ред на Бенфика, Чикињо, изјави за Eleven Sports: „Не почнавме многу добро, но по 15 минути ја презедовме. Имавме неколку можности и на крајот сме фер победници“.