10 најдобри намирници за здравјето на мозокот по 50

0

Вашиот мозок се менува како што стареете. Повеќето луѓе ќе доживеат некој вид на когнитивно оштетување поврзано со стареењето, и ова е нормален процес. Сепак, одредени намирници помагаат и за здравјето на мозокот.

Но, покрај нормалниот когнитивен пад, некои луѓе ќе развијат посериозни промени и невролошки заболувања како што се деменција или Алцхајмерова болест.

Додека многу фактори влијаат на вашето когнитивно здравје како што стареете, фокусирањето на вашата исхрана и јадењето на најдобрата храна за здравјето на мозокот е еден практичен начин на кој можете да работите за да ја забавите стапката на когнитивно опаѓање и да спречите болести.

Зачувувањето на здравјето на мозокот по 50-годишна возраст е од суштинско значење за одржување на когнитивните функции и намалување на ризикот од разни болести.

Сепак, постојат намирници кои се сметаат за корисни за здравјето на мозокот во подоцнежните години.

Храна за здравје на мозокот над педесет

Боровинки

Боровинките се покажаа како една од најкорисните намирници за здравјето на мозокот. Овие живи бобинки се богати со антиоксиданси, соединенија кои го штитат мозокот од оксидативен стрес и воспаление, потенцијално забавувајќи го стареењето на мозокот и зголемувајќи ги неговите комуникациски способности.

Исто така, во една неодамнешна студија објавена во American Journal of Clinical Nutrition, учесниците кои консумирале дневни дози на прав од диви боровинки забележале подобрена меморија и побрзо време на когнитивна реакција.

Портокалите

Здравствени придобивки Портокалите содржат витамин Ц, кој е добар за здравјето на мозокот. Портокалите и сокот од портокал се богати извори на флавоноиди кои се поврзани со намалување на воспалението и обновување на клеточната функција во мозокот.

Покрај тоа, портокалите се извор на фолна киселина, која исто така може да влијае на функцијата на мозокот.

Храна за здравје на мозокот над 50

Темно чоколадо

Темното чоколадо (со висок процент на какао) содржи флавоноли кои го подобруваат протокот на крв во мозокот. Ова може да ја подобри когнитивната функција и концентрацијата.

Зелен лиснат зеленчук

Спанаќот, кељот и брокулата се одлични извори на витамини и минерали, вклучувајќи фолна киселина и витамин К. Овие хранливи материи ја поддржуваат функцијата на мозокот и го намалуваат ризикот од когнитивно опаѓање.

Ореви

Оревите се богати со омега-3 масни киселини, антиоксиданси и витамин Е, кои помагаат во одржување на здравјето на мозокот и намалување на воспалението. Во една статија во „The Journal of Nutrition“ се вели дека антиоксидансите во оревите можат да помогнат да се спречи оксидативниот стрес и воспалението кои се толку чести кај постарите лица, а присуството на здрави масни киселини во оревите исто така може да биде од корист за стареењето на мозокот.

O rasa исто така содржи придобивки за здравјето на срцето, што може да помогне и за здравјето на мозокот.

Лосос

Лососот содржи омега-3 масни киселини, полинезаситени масни киселини кои се поврзани со бројни здравствени придобивки, вклучително и подобро здравје на мозокот и когнитивна функција. Според извештајот објавен во списанието „Cureus“, откриено е дека омега-3 ја подобрува меморијата и учењето.

Покрај тоа што е богат со омега-3 масни киселини, лососот содржи и витамин Д – хранлива материја која може да помогне во когнитивните способности и здравјето на мозокот.

Зелен лиснат зеленчук

Спанаќот, кељот и брокулата се одлични извори на витамини и минерали, вклучувајќи фолна киселина и витамин К. Овие хранливи материи ја поддржуваат функцијата на мозокот и го намалуваат ризикот од когнитивно опаѓање.

Студијата објавена во списанието „Неврологија“ дури покажа дека само една порција лиснат зеленчук на ден е поврзана со побавно когнитивно опаѓање поврзано со возраста.

Јајца

Свежите јајца не се само вкусен и разновиден избор за оброк, туку се и вредна храна за здравјето на мозокот.

Националниот институт за здравје објаснува дека на вашето тело му треба холин за да го регулира вашето расположение и функцијата на меморијата, а студија од 2021 година објавена во „Бехејвиорална неврологија“ покажа дека зголемената потрошувачка на холин во исхраната го намалува ризикот од ниска когнитивна функција кај постарите возрасни лица.

Брокула

Брокулата е добра на повеќе начини, но помалку позната придобивка од брокулата е фактот што содржи повеќе од вашата дневна вредност на витамин К, кој е директно поврзан со подобро здравје на мозокот.

Храна за здравје на мозокот над 50

Авокадо

Авокадото е богато со мононезаситени масти, особено со олеинска киселина. Овие здрави масти играат клучна улога во одржувањето на здравјето на крвните садови, вклучувајќи ги и оние во мозокот.

Влакната во авокадото помагаат во регулирање на нивото на гликоза во крвта, што може да влијае на концентрацијата и когнитивната функција.