Кога посетуваме некој град, особено ако со часови и часови разгледуваме и лежерно шетаме низ неговите улици, повремено ќе наидеме на некоја улица која ќе ни остане најдолго во сеќавањето.

Ова е мал избор на некои од најубавите улици во светот.

Преторија, Јужна Африка

Улиците на јужноафриканската Преторија добиваат специфична виолетова боја од крајот на септември до ноември, сето тоа благодарение на дрвото наречено јакаранда, што значи дека прошетка или возење е полн погодок. Патем, ова дрво потекнува од Бразил, а во Јужна Африка за прв пат беше засадено на крајот на 19 век.

Сетенил де лас Бодегас, хотел Шпанија

Во овој мал шпански град со околу три илјади жители, сместен помеѓу Севилја и Малага, една улица е се, само не е обична. Имено, во нее, белите куќи се буквално споени со карпите што се надвиснуваат над областа.

Шетањето по улицата или пиење кафе во едно од кафулињата под синото небо, секако е незаборавно искуство.

Сан Франциско, Калифорнија


Улицата Ломбард во Сан Франциско е дефинитивно еден од симболите на овој живописен град и една од неговите најпосетувани атракции. Самата улица беше завршена во 1922 година, а нејзиниот дизајн имаше многу прагматична цел – да ја забави брзината со која автомобилите возат надолу.

Техеран, Иран


Тешко е да не се вклучи оваа улица во Техеран во изборот на највпечатливите улици во светот, чија главна карактеристика е познатиот тунел Тохид, кој со своите 3,2 километри е трет најдолг тунел на Блискиот Исток. Во далечината се гледаат контурите на Алборз и Техеранската кула, највисоката зграда во Иран.

Бурано, хотел Италија


Ако барате апсолутна боја и радост, овој град може да го освои вашето срце. Сместен на еден од островите во венецијанската лагуна, тој, како и самата Венеција, може да се пофали со препознатливите канали, но неговото главно оружје е сепак бојата. Оддалечен е седум километри од Венеција и има помалку од три илјади жители.

Кјото, Јапонија


Ако сте заинтересирани за совршениот спој на природата и цивилизацијата, ќе најдете улица долга два километри што го нуди токму тоа во Кјото, Јапонија. Таа улица се вика Тецугаку но мичи, а нејзината главна карактеристика е бојата диктирана од годишните времиња. Во пролетта, на пример во април, улицата е розова благодарение на цветовите на црешите.

Колмар, Франција


Францускиот Колмар, град во близина на границата со Германија, често се нарекува еден од најшармантните европски градови. Главната причина е нејзиниот прекрасен стар град, преполн со впечатливи згради со елементи од дрво и светли бои. Понекогаш, поради каналот, се нарекува и Мала Венеција.

Херез де ла Фронтера, хотел Шпанија


Овој град Андалузија е нашироко познат по своето добро вино. Но, неговиот заштитен знак се рефлектира и во некои од неговите улици. Има улица, која се наоѓа во историскиот дел на градот, и која буквално говори дека доброто вино е таму правило. Имено, виновата лоза расте покрај фасадите на самите куќи.

Лисабон, Португалија


Лавиринтот на лисабонските улици е искуство само по себе, но неизбежно е прошетката да ве однесе до позната атракција – Елевадор да Бика. Жичарницата, тесната живописна пешачка зона и погледот на реката Тагус – оваа улица има буквално се за прошетка (или возење) од соништата.

Рециф, Бразил

Петтиот бразилски град по големина Рециф има специјален адут во ракавот. Тоа е една од неговите улици наречена Руа до Бом Исус, која е украсена со прекрасни згради и палми. Исто така, улицата има историска тежина. Таму во 15 век била изградена првата синагога во тој дел од светот.