Вие имате прво да ја знаете вистината

Операцијата успешна, а пациентот мртов: Путин детално ги објасни причините за американската трагедија во Авганистан

Рускиот претседател погоди точно во центар. Неговите тези за ситуацијата во Авганистан се многу слични. со тезите на поранешниот државен секретар Хенри Кисинџер во авторскиот текст во Економист.

САД веќе 20 години се обидуваат да ги наметнат своите стандарди во Авганистан, а резултатот е само трагедија и загуби, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Дваесет години американската војска беше присутна на таа територија и 20 години се обидуваа, може да се каже, без навреда, да ги „цивилизираат луѓето“ што живеат таму, да ги воведат нивните норми и стандарди на живеење во најширока смисла на зборот, вклучително и политичка организација на општество. Резултатот е само трагедии, загуби за оние што тоа го направија- САД, и уште повеќе за луѓето што живеат на територијата на Авганистан. Резултатот е нула, ако не и негативен – рече рускиот претседател во Владивосток.

Путин посочи дека мора да се разбере дека ништо не може да се наметне однадвор.

Ситуацијата мора да созрее. И ако некој сака да созрее побрзо, подобро, треба да им помогне на луѓето. Да, тоа може и треба да се направи, но на цивилизиран начин: внимателно, одржувајќи позитивни тенденции, не брзајќи, трпеливо – истакна Путин, додавајќи дека практично е невозможно да се постигне нешто позитивно без збир на овие фактори.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!