Вие имате прво да ја знаете вистината

Поплавите носеа автомобили како детски играчки. Назапаметено невреме на истокот на Шпанија (видео)

Обилните дождови што паднаа во средата во источна Шпанија предизвикаа поплави во некои градови каде поројот однесе автомобили и дрвја.

За само половина час, поројниот дожд предизвика голем одрон во градот Алканар, 200 километри јужно од Барселона, според снимката објавена на социјалните мрежи. Засега нема извештаи за жртви.

Локалните власти побараа од жителите да не излегуваат на улица, а сообраќајот е прекинат на два автопати во таа област, како и на некои железнички пруги.

Мадрид и медитеранскиот брег на земјата се во област која е во „голема опасност“ од бури и урагани, според метеоролошката агенција АЕМЕТ, а нестабилната ситуација продолжува и во четврток.

Обилни врнежи паднаа во областа Мадрид, во централна Шпанија и Навара на северот од земјата.

https://youtu.be/iDr6nNzdt0w

Обилните дождови стануваат се почести во Шпанија. Во септември 2019 година, седум лица загинаа на југоисток од земјата за време на бура, а имаше 13 жртви за време на големото невреме во 2018 година во Мајорка.

Со глобалното затоплување, атмосферата содржи се повеќе водена пареа, што ги засилува обилните врнежи, велат научниците. Дождот и другите фактори поврзани со експлоатацијата на земјиштето потоа предизвикуваат поплави.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!