Вие имате прво да ја знаете вистината

Вухан на 50 километри од Скопје: Како Косово стана најголем извозник на корона во Европа!?

Поранешниот советник на Хашим Тачи, Адиj Бехрамај, остро ја критикуваше владата на Курти поради огромниот број нови случаи на коронавирус.

Бехрамај напиша на Фејсбук дека Косово е најлошо во Европа во однос на моменталната епидемиолошка состојба.

https://www.facebook.com/adil.behramaj/posts/10159467755556670

Владата на Курти не направи европски Вухан. Косово е најголемиот извозник на коронавирус во Европа, напиша Бехрамај.

Според официјалниот извештај, од 1 септември 2021 година, од 1.220 хоспитализирани пациенти, кај 1.116 било потврдено дека се заразени со ковид, 1.051 се на кислородна терапија, а 59 пациенти се во сериозна состојба на интензивна нега, пренесуваат Репортери.

Болничката, клиничката и универзитетската служба на Косово објави дека 1.220 пациенти со коронавирус се лекуваат во клиниките за ковид во Универзитетскиот клинички центар на Косово и во регионалните болници.

Само во август, 238 лица починаа од коронавирус во Косово, додека вчера беа регистрирани 1.383 нови случаи.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!