Вие имате прво да ја знаете вистината

Тој му го спаси животот на Бајден во Авганистан. Сега е оставен во немилост на Талибаните: Претседателе не ме заборавајте овде

Авганистански преведувач кој помогна да се спаси претседателот Бајден од една оддалечна авганистанска долина во 2008 година беше оставен откако во понеделникот полета последниот американски лет за евакуација.

Мухамед, кој од безбедносни причини се претставува само со своето име, се крие од Талибанците со сопругата и четирите деца, откако со години се обидуваше да го напушти Авганистан, пренесува Дејли Меил.

Додека работел за американската војска, Мухамед одигра клучна улога во приказната што Бајден често ја повторуваше и ја раскажуваше за време на неговата потпретседателска кандидатура во 2008 година.

Како сенатор, Бајден беше во еден од двата хеликоптери Блекхок кои итно слетаа во услови на снежна бура, заедно со тогашните сенатори Џон Кери и Чак Хејгел.

Приватниот тим за обезбедување, Блеквотер и војници на американската армија беа веднаш до талибанските борци, додека екипажот ја повика воздухопловната база Баграм, каде Мухамед се каќи во Хамви со силите на 82 -та воздушна дивизија и со часови возеше до местото на несреќата. Тројцата сенатори беа вратени назад во базата.

Здраво, господине Претседателе: Спасете ме мене и моето семејство, рече Мохамед, пренесува Волстрит Журнал. Не ме заборавај овде.

Не можам да излезам од дома, рече тој во вторникот. Многу се плашам.

Апликацијата за виза на Мухамед наводно станала проблематична кога компанијата во која работел ги загубила евиденциите потребни за добивање виза. Додека Талибанците ја преземаа контролата на 15 август, Мухамед ја проба среќата пред портите на аеродромот во Кабул, но беше одбиен од американските сили. Му рекоа дека може да си замине, но дека ќе мора да ги остави сопругата и децата. Американските војници велат дека Мухамед бил со нив во повеќе од 100 престрелки.

Спасувачката област не беше под контрола на Талибанците, но само еден ден пред да паднат три хеликоптери на тогашните сенатори, Талибанците убија речиси дваесет бунтовници на само 16 километри оддалеченост.

Ова патување беше едно од многуте кои Бајден, тогашен претседател на Комисијата за надворешни работи на Сенатот, ги презеде во странство со Кери и Хејгел, кои станаа државен секретар и секретар за одбрана во претседателскиот мандат на Обама.

Говорејќи за време на изборната кампања, Бајден во 2008 година рече: Ако сакате да знаете каде живее Ал Каеда, сакате да знаете каде е (Осама) бин Ладен, вратете се со мене во Авганистан. Вратете се во областа каде што се урна мојот хеликоптер со генерал со три ѕвезди и тројца сенатори на 10.500 стапки среде овие планини. Можам да ви кажам каде се.

Тоа е во планините меѓу Авганистан и Пакистан, рече тој, каде што неодамна се урна мојот хеликоптер.

Воените ветерани застанаа во одбрана на Мухамед и повикаа помош. Ако можеш да помогнеш само на еден Авганистанец, одбери го Мухамед, напиша Шон О’Брајан, воен ветеран кој работеше со него во Авганистан во 2008 година. Тој го заслужи тоа.

САД евакуираа повеќе од 120.000 луѓе од талибанската терористичка влада од 14 август, вклучително и 5.500 Американци, но зад себе оставија меѓу 100 и 200 Американци и илјадници авганистански преведувачи кои работеа со американската војска при брзата евакуација.

Стејт департментот вети дека ќе ги искористи сите дипломатски канали за да продолжи евакуацијата без присуство на војници или амбасада. Официјален претставник на Белата куќа одби да го коментира случајот на Мухамед поради доверливост.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!