Вие имате прво да ја знаете вистината

Историска катастрофа, драматични слики од Њујорк. Прогласена е вонредна ситуација, бројот на жртви расте. Реката Мисисипи го смени својот тек (видео)

Во поплавите во Њујорк и Њу Џерси загинаа најмалку 23 лица, а поројот носеше автомобили, го поплави метрото и ги приземји авионите.

Огромното невреме, а потоа и поплавите што следеа, оставија зад себе десетици загинати. Колку? Се уште не е точно познато. АП пишува за 26 смртни во неколку држави. Си -Ен -Ен вечерва има информации за 23 загинати лица во Њујорк, Њу Џерси, Пенсилванија и Мериленд.

Областа на Њујорк четвртокот наутро го дочека опустошена, откако рекордниот дожд што го донесоа остатоците од ураганот Ида остави зад себе смрт и материјална штета во неколку американски сојузни држави.

Во Њујорк загинаа девет лица, додека во Њу Џерси беа пронајдени уште 14 тела. Бројот на жртвите продолжува да расте, а властите велат дека луѓето загинаа главно во подрумите. Меѓу жртвите е и двегодишно момче чие безживотно тело е пронајдено во станот заедно со 50-годишен маж и 48-годишна жена, пренесува Ен-Би-Си.

Некои од нив останаа заглавени во поплавените подруми во њујоршката населба Квинс, кои илегално беа претворени во станови.

Торнадото во јужен Њу Џерси ги срамни со земја куќите. Повеќе од 200.000 домови во Њјорк, Њу Џерси и Пенсилванија останаа без електрична енергија, а вонредна состојба беше прогласена во целиот регион.

Стотици луѓе беа евакуирани од возовите и метрото, а итните служби имаа полни раце работа за да ги спасат луѓето заглавени од поплавените куќи и покривите на автомобилите.

Поплавата што го зафати Њујорк и околината ги сруши рекордите поставени од тропската бура Хенри пред само 11 дена.

Климатолозите најавуваат дека честите силни бури ќе бидат нова нормалност – потоплиот воздух задржува повеќе вода и им овозможува на бурите побрзо да соберат сила и да станат поголеми.

Аеродромите беа отворени, но стотици летови беа откажани. Спасувањето продолжи и во четвртокот наутро по локално време, а нивото на реките во Њу Џерси и Пенсилванија се уште расте.

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, ја опиша ситуацијата во средата навечер како „историска катастрофа“, а Националната метеоролошка служба објави аларм за поплави во метрополата за прв пат од оваа година.

Американскиот претседател Џо Бајден се обрати до јавноста.

Сакам да им се заблагодарам на сите оние кои реагираа и работеа цела ноќ до утрово за да спасат животи и да ја вратат електрична енергија во домовите, рече Бајден на почетокот на својот говор во Белата куќа.

Иако катастрофалните поплави не се толку силни како пред ураганот Катрина пред 16 години, Ида беше толку силна што реката Мисисипи го смени правецот, рече тој.

Бајден изјави дека помогнале повеќе од шест илјади припадници на Националната гарда.

Американскиот претседател ги критикуваше осигурителните компании затоа што беа затекнати неподготвени среде ураганот и не им плаќаа пари на луѓето за штетата.

Тој на крајот испрати порака до луѓето во погодените области.

Ние сме тука за вас. Се грижиме одговорот на катастрофата да биде праведен, заклучи тој.

Мерењата на водата во Централ парк во Њујорк покажаа дека синоќешниот дожд ги урна сите историски рекорди.

На мерната станица во Централ Парк, измерена е висина на водата од неверојатни 217 сантиметри. Претходниот рекорд беше 117 сантиметри и беше измерен во 1927 година. Нивото на водата во Централ Парк се мери од 1869 година.

За степенот на поплавите што синоќа го погодија Њу Џерси најдобро говори фактот дека во делови од Пасаика, градот најпогоден од поплавите, на патиштата во еден момент имало 2,43 метри вода.

Ова го изјави градоначалникот на Пасаика, Хектор Лора на прес -конференција, пренесува Си -Ен -Ен.

Во делот на градот каде што за жал имавме смрт, измерени се 182 сантиметри вода. Пожарникарите мораа да ги откажат интервенциите бидејќи противпожарните возила буквално заглавија во толку вода. Неколку амбулантни возила заглавија. Во делови на градот видовме речиси 2,5 метри вода на патиштата, рече Лора.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!