Вие имате прво да ја знаете вистината

Ги преживеа логорот на смртта и хунтата, стекна светски слава, но Гркот Зорба си замина од овој свет без да се смири со Македонците!?

Микис Теодоракис, најголемиот грчки композитор во историјата, чија музика допре до многу генерации, почина во четвртокот на 96 -годишна возраст во Атина. Неговата смрт во неговиот дом во центарот на Атина следеше по повеќе хоспитализации во последниве години, главно за лекување на срцето.


Композиторот го напиша најпознатото парче на грчката музика, која многумина ја нарекуваат и грчка национална химна, водечката песна на филмот Гркот Зорба, музика на која се игра и танцува низ целиот свет до ден-денес.

Микис Теодоракис произведе неверојатен број музички дела, почнувајќи од симфониска музика, но сепак вистинскиот Теодоракис беше виртуоз во користењето на грчката народна музика, од каде ја влечеше својата инспирација, правејќи ја позната низ целиот свет.

Неговата способност да компонира музика која пренесува емоции и борба е можеби најдобро прикажана во неговата композиција Баладата за Маутхаузен. Оваа музика е опишана како едно од најубавите музички дела што некогаш се напишани за Холокаустот.

Тој беше комунист и социјалист во душата, но во подоцнежните години се обидуваше да го обедини целиот грчки народ, без оглед на нивната политичка припадност.

Микис Теодоракис беше заробен за време на италијанската окупација. Подоцна бил затворен и протеран од Грција поради своите верувања , дури и откако постигна слава како најголем грчки композитор во историјата.

Сонародниците ќе го паметат по неговиот шокантен говор од парламентот, со кој порачува: Никој не смее да им суди на Грците за нивниот патриотизам!

Но, како и сите големи творци, тој ги трансформираше сите негови болни искуства во огромно трогателни уметнички дела. Крајниот резултат беше дека Теодоракис ја направи својата лична историја дел од музичката историја на Грција и на грчката нација.

Не може да се оддели политичкиот активизам на Теодоракис од неговите композиции, бидејќи едниот е одраз на другиот. Дури и во деведесеттите години, неговиот креативен дух беше силен и тој остана активен на двете полиња.

Микис Теодоракис е роден на островот Хиос на 29 јули 1925 година. Но, неговата најсилна карактеристика, онаа на немирниот дух што никогаш не може да го содржат окови, можеби потекнува од неговото критско потекло.

За повеќето грчки луѓе, Теодоракис се сметаше за револуционер кој зборуваше и со своите постапки и со својата музика. За остатокот од светот, тој беше значаен композитор, кој исто така стана познат по исконската музика што ја напиша за филмот Гркот Зорба.

Теодоракис го одржа својот прв концерт во Триполи, на 17-ет годишна возраст, претставувајќи го своето дело Касијани, како парче класична музика што го изразува ужасот и тагата од германската окупација на Грција.

Се приклучи на грчкиот отпор во 1942 година. И покрај тоа што беше целосно посветен на својата музика, тој сепак се приклучи на грчкиот отпор, борејќи се против нацистите.

Композиторот имал само 18 години кога бил уапсен за прв пат, за време на демонстрациите на 25 март 1943 година. Делови на Грција тогаш беа окупирани од Италија, а тој беше брутално мачен од италијанските фашисти и тоа беше неговото прво одење во логор во неговиот живот.

Кога Теодоракис беше ослободен, тој се пресели во Атина, се приклучи на Националноослободителниот фронт (ЕАМ) и ги започна студиите на Атинскиот конзерваториум.

По германската окупација, Грција падна во бездната на крвавата граѓанска војна. Теодоракис беше на страната на грчката левица и левичарските герилци. Поради тоа беше прогонуван од полицијата и мораше да се крие во Атина.

На крајот, беше уапсен, повторно измачуван и испратен во егзил на грчкиот остров Икарија. Подоцна бил префрлен во Макронисос, ненаселен остров, кој бил претворен во камп за политички затвореници. Затворениците го нарекоа логорот на смртта, бидејќи многу од нив загинаа таму.

Теодоракис бил ослободен од логорот по завршувањето на Граѓанската војна. Се преселил во Атина, каде ги завршил студиите на Атинскиот конзерваториум. Во 1954 година, добивајќи стипендија, се преселил во Париз, каде што се запишал на Парискиот конзерваториум, студирајќи музичка анализа кај Оливие Месијан и оркестарско диригирање кај Јуџин Бигот. Во 1957 година, Теодоракис ја добил првата награда на Московскиот фестивал од Дмитриј Шостакович за неговата работа Апартман број 1 за пијано и оркестар.

Композиторот, напиша многу дела од симфониска музика и камерна музика во текот на своите париски години.

Фидел Кастро и Микис Теодоракис во Хавана


По неговото враќање во Грција, во 1960 година, музиката на Теодоракис стана силна политичка порака, во согласност со неговата левичарска идеологија. Тој се сврте кон пишување народни песни, компонирајќи десетици песни што сe уште одекнуваат во главите на грчкиот народ.

Во 1964 година, композиторот доби огромна светска популарност и светско признание со исконската музика што ја напиша за филмот на Мајкл Какојани Гркот Зорба.

По убиството на левичарот Григорис Ламбракис, беше основана групата групата Младите Ламбракис и Теодоракис беше избран за нејзин претседател. Во исто време, Теодоракис беше избран за член на Партијата на Обединетата демократска левица (ЕДА) во Парламентот.

21 април 1967 година беше црн ден за Грција, тоа е периодот на позната грчка хунта кога група на офицери извршија воен удар и ја презема власта во Грција. Тој отиде во илегала со цел да се бори против грчката диктатура, но само неколку месеци подоцна беше уапсен и повторно заврши во затвор.

Описите на Теодоракис за тортурата и понижувањето што ги претрпе од грчките власти за време на диктатурата се многу тешки за читање. Теодоракис беше повеќе пати префрлуван од едни во други затвори и специјални концентрациони логори за политички неистомисленици.


И покрај ужасните настани и услови во кои живееше, Микис Теодоракис не престана да компонира музика, постојано испраќајќи ги своите композиции во странство за да не се изгубат. Пејачките Марија Фарантури и Мелина Меркури, кои и двете беа самопрогонети во Париз, ги пееја неговите песни за да му раскажат на светот за страшните настани што се случуваат во Грција.

Здравјето на Теодоракис почна да се влошува додека беше приведен во логорот Оропос, и многу грчки и светски познати личности протестираа во странство за негово ослободување. Меѓу нив беа композиторот Дмитриј Шостакович, драмскиот писател Артур Милер и актерите Лоренс Оливие и Ив Монтан, кои формираа меѓународен комитет барајќи негово ослободување.

Под неверојатен меѓународен притисок, режимот на полковниците немаше друга опција освен да го ослободи Теодоракис, дозволувајќи му да ја напушти земјата на 13 април 1970 година. Тој ја искористи Франција како своја база во следните четири години, но постојано го обиколуваше светот и агитираше за политички реформи и човекови права.

Теодоракис изјави: „Ништо не е попотребно и повредно за човекот од слободата. Ако немате храна, немате образование, ако немате удобност, страдате. Ако немаш слобода, не постоиш. Затоа што тогаш не се сметаш како човек.

Што е слобода? Слободата е одговорност. Тоа е да се биде одговорен. Тоа е да имате во секој момент, во секој случај, ваш удел на одговорност во групата и заедницата.

Откако беше слободен, Теодоракис го помина секој момент од својот живот во тие години организирајќи концерти, состанувајќи се со шефови на држави и важни личности, давајќи интервјуа и давајќи изјави, молејќи го светот да помогне да се собори режимот на полковниците во Грција.

Во 1974 година, по падот на диктатурата, композиторот конечно како слободен човек се врати во Грција. Грците беа гладни не само за слобода, туку и за музиката на Теодоракис, која беше забранета во текот на седумте години на режимот на полковниците.

Теодоракис не престана да компонира, дури и кога беше активно вклучен во грчката политика. Тој беше избран како пратеник во грчкиот Парламент во периодот 1981-86 и 1989-92 година, а беше државен министер од 1990-92 година во владата на Константин Мицотакис.

Одлуката на Теодоракис да се приклучи на десничарската влада беше брутално исмевана од левичарите. Сепак, овој потег го покажа неговиот копнеж да ги обедини сите Грци и да ги избрише политичките разлики што предизвикаа граѓанска војна.

Композиторот беше награден со Лениновата награда за мир во 1983 година. Во 1986 година, Теодоракис, заедно со турските интелектуалци и политичари, беше клучен во формирањето на грчко-турските комитети за пријателство во Грција.

Во 1990 година, Теодоракис одржа триесет и шест концерти низ цела Европа под покровителство на Амнести интернешенел.

Теодоракис беше номиниран за Нобелова награда за мир во 2000 година. Тој јавно се спротивстави на војната на НАТО во Косово во 1999 година и војната во Ирак во 2013 година.

Во текот на овие години, тој доби многу меѓународни награди и почести, и за неговата музика и за неговиот активизам за мир и човекови права.

Теодоракис и прашањето за „Македонија“

Последен пат Теодоракис беше политички активен кога левичарската влада на Алексис Ципрас потпиша договор со Република Македонија за да се дозволи употреба на терминот Македонија од страна на Република Македонија.

На 4 февруари 2018 година, стотици илјади Грци се собраа на плоштадот Синтагма во Атина за да протестираат против употребата на Македонија во официјалното име на Република Македонија кое беше сменето во Република Северна Македонија .

Гркот Зорба одржа емотивен говор бранејќи го со солзи името Македонија. Македонија е и секогаш ќе биде грчка, рече тој, со што си ги затвори вратите кај многу Македонци кои со симпатии гледаа на него.

Неговиот долг живот опфаќа многу предизвици и трагедии на модерна Грција. Но покажа дека на Грците им е полесно да ја отфрлат отколку да се соочат со македонската трагедија во Грција. Оваа денешна Грција најмногу личи на Никос Теодоракис. Затоа со неговата смрт умира и дел од модерната грчка историја.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!